ÇKP’YE KARŞI 9 ÜLKE ULUSLARARASI KOVALİSYON KURDU
SON DAKİKA

ÇKP’YE KARŞI 9 ÜLKE ULUSLARARASI KOVALİSYON KURDU

Amerikan Sesi (VOA) haberine göre dün Çin Komünist Partisine karşı uluslararası siyasi koalisyon ittifakı kurulduğu bildirildi.

İttifakın Çin’in mevcut şiddet politikalarını diktatörlük düzeyinde artırıyor olması dünyada devam eden özgürlük ve güvenlik sistemini benzeri görülmemiş bir şekilde baskı altına alma girişimleri yüzünden insan haklarını ve değerlerini korumak adına oluşturulduğu açıklandı.

İttifakın açıklamalarında yükselen Çin’in Şiddet ağırlıklı politikaları yüzünden ağır bedel ödeyen Uluslararası toplumun bu sorumluluğu üstlenmesini sağlamak ve ÇKP diktatörlüğüne karşı birtakım konuları ele almak için Uluslararası bir parlamenter sistemi kurduk denildi.

Ayrıca açıklamada “birleşirsek uluslararası düzeni ve insan haklarını sağlayabilecek bir güç hasıl olacaktır ve Çin'in getirdiği zorluklara ancak işbirliği ile karşı koyabiliriz” ifadeleri yer alıyor.

Çin Komünist Partisi karşıtı koalisyonda Avustralya, Kanada, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, Almanya, Japonya, Norveç, İsveç, İngiltere ve ABD de dahil olmak üzere dokuz ülke ve bölgeden üyeler bulunuyor.

Koalisyonun ABD temsilcisi Cumhuriyetçi senatör Marco Rubio olduğu öğrenildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 271 kişi okudu!
06/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.