ÇKP Propagandası, Uygur aydınlarını "terörizm" ile suçluyor

ÇKP Propagandası, Uygur aydınlarını "terörizm" ile suçluyor

Çin komünist partisinin Doğu Türkistan’da 2017'de başlattığı keyfi tutuklamaları kapsamında hapse attığı Uygur aydınları ve bir kısım milli kadroları "terörizm" ve "ayrılıkçılık" ile ilişkilendiren bir propaganda filmi yayınlandı.
Çin'in Küresel televizyonu CGTN'de 1 Nisan yayınlanan "Gölgedeki Savaş" başlıklı propaganda filminde , Çin hükümeti tarafından tutuklanan ve halen kimlikleri açıklanmayan bazı Uygur Türkü memur ve Aydınların “ikiyüzlülük”, “halkı bölücülüğe teşvik etmek” ile tutuklandığı ileri sürülüyor.

UYGUR MEMURLAR “TERÖRLE” İLİŞKİLENDİRİLDİ

Ayrıca Film’de Uygur aydınların terör örgütü mensubu olduğu ve bağlantılı olduğu iş adamları vasıtasıyla terör örgütüne finans sağladığı iddia edilirken dönemin Doğu Türkistan’daki Xinjiang Siyasi Hukuk Komitesi başkan yardımcısı Shirzat Baudun, eğitim bakan yardımcısı Sattar Saut, hükümet genel sekreteri Alimjan Memtimin ve bir kaç genç mahkum daha pişman oldukları yönünde konuşturuluyor.
Ünlü yazar Yalkun Rozi, yayıncı Vahitjan Osman ve Sattar Savut, Alimjan Memtimin, Tahir Nasir ve Abdurazaq Saim gibi aydınların da Doğu Türkistan’daki ana okul çocuklarının Dil edebiyat derslik kitaplarını hazırlarken Uygur halk kahramanlarının hikayelerini ve Milli düşünceyi uyandırıcı eserler, vatan sevgisi, Örf- adet, Aile terbiyesi gbi içerikleri derlemesi sonucu Terör örgütüne eleman yetiştirme teşebbüsü, ulusal güvenliği tehdit eden bölücü, Terör Örgütü ile bağlantılı unsur olmakla suçlanıyor.

ÇİN’İN UYGURLARI TERÖRE BAĞLAYAN PROPAGANDA FİLMİNE BM’DEN KINAMA

BM tarafından şiddetle kınanan söz konusu Propaganda filmi, Batı ve AB’de giderek daha fazla ülkenin Çin'in Uygurlara yönelik "soykırımını" kabul ettiği çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya olduğu bir zamanda toplumun baskısından kurtulmak için yapılan bir savunma çabası olarak nitelendirdi.
Ayrıca Çinli yetkililer, dünyanın geri kalan ülkeleri Mahkumlara eziyet ediliyorken Çin komünist partisinin Uygur Türklerini eğiterek topluma geri kazandırmaya çalıştığını iddia ederek İnsanlık dışı soykırım uygulamalarına kılıf aramaya çalışıyor.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: Türkistan Press
Kaynak: CGTN
Bu Haberi 47 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.