ÇKP, DOĞU TÜRKİSTAN’A 10 BİN ÇİNLİ ÖĞRETMEN GETİRMEYİ HEDEFLİYOR

ÇKP, DOĞU TÜRKİSTAN’A 10 BİN ÇİNLİ ÖĞRETMEN GETİRMEYİ HEDEFLİYOR

Doğu Türkistan’daki ilk ve orta okullarda eğitimin başlamasıyla beraber, ÇKP (Çin Komünist Pari) yetkililer "Tibet ve Doğu Türkistan için On Bin Öğretmen Yardım” planı kapsamında "Doğu Türkistan'a Yardım" propagandasıyla Çin'den sözde eğitmen Çinlileri bölgeye transfer etmeye başlamıştı.

Çinli yayın organı Dahe sitesinde yer alan habere göre Mart sonu itibariyle Henan İl Eğitim başkanlığı tarafından Plan çerçevesinde başvuran 249 Çinli öğretmen’in Doğu Türkistan’ın Kumul bölgesinde bulunan ilk ve orta okullara atandığı öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in yayın organı Tanrıdağ gazetesinde Şanghay'dan Doğu Türkistan'a 170 öğretmenin getirilip Kaşgar vilayetine bağlı Yarkent, Poskam, Kagılık ve Maralbişi ilçeleri başta olmak üzere 15 ilk ve orta okullara yerleştirildiği ve göreve başladığı duyurulmuştu.

Bilgilere göre İlk parti 185 öğretmenden 170'inin Doğu Türkistan'a, 15'inin ise Tibet'e yerleştirildiği ileri sürülüyor.

Gözlemciler Çin komünist hükumeti Doğu Türkistanlı Uygur öğretmenleri suçsuz yere tutuklayıp ceza kamplarına kapatırken Çin’den sürü halinde Çinli getirdiğini belirterek "Tibet ve Doğu Türkistan için On Bin Öğretmen Yardım” planı ana hedefinin Doğu Türkistan olduğu, bundan sonra sadece eğitim alanında değil başka birimlerde Çinlileri getirmeye devam edeceğinin altını çizdi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 291 kişi okudu!
10/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.