ÇİNLİ YETKİLİLERİN UYGUR ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BASKILARI İFŞA OLDU

ÇİNLİ YETKİLİLERİN UYGUR ÖĞRENCİLERE YÖNELİK BASKILARI İFŞA OLDU

Bitter Winter haberine göre adını vermek istemeyen Çinli bir öğrenci Doğu Türkistan'daki okullarda Çinli yetkililerin milli öğrencilere uyguladığı aşırı politikalarını gözler önüne serdi.

Urumçi’deki Xinjiang Üniversitesi'nde okuyan Çinli öğrenci Bitter Winter haber ajansına röportaj vererek 2019’un son eğitim döneminde okuldaki tüm öğrencilerin toplatılıp her koşulda Çin komünist partisi tarafında duracağına, Çin’i seveceğine ve Komünist Parti’ye sadık kalacağına dair yemin ettirildiğini açığa çıkardı.

Çinli ğrenciye göre okul yetkilileri okuldaki herkese istedikleri zaman kaldıramayacakları bir “İnternet Koruyucu” (净网卫士) uygulamasını akıllı telefonlarına yükleme zorunluluğu getirerek güvenlik güçlerinin öğrencilerin telefonlarını izlemesini sağladığı öğrenildi.

Ayrıca tüm Uygur öğrencilere "modern uygar yaşamını” savunmaya, "yasa dışı dini faaliyetlere" karşı çıkmaya, dini içeren her türlü davranıştan kaçınmaya yemin ettirdiği ve yasaları ihlal ettiği durumda güvenlik güçlerinin cezalandırmasını kabul etmeye zorladığı aktarıldı.

Bitter Winter Muhabirlerinin Doğu Türkistan’da malum bir okulda çalışan Çin’li eğitmenle yaptığı başka bir röportajda ise bölgedeki her kesimden geçen yıl ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan Uygur 2019 İnsan Hakları Yasasını boykot etmesinin ve kınayan açıklamalar yapmasının ve bu hakta görüşlerini ıslak imzalı yazıya dökmesinin istendiği ortaya çıktı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 435 kişi okudu!
04/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.