ÇİNLİ YETKILILERIN TOPLANTI TUTANAĞI İFŞA OLDU.
SON DAKİKA

ÇİNLİ YETKILILERIN TOPLANTI TUTANAĞI İFŞA OLDU.

Yakın zamanda Doğu Türkistan’daki merkezi hükumete bağlı Eğitim Başkanlığında gerçekleştiği düşünülen toplantının ses kaydı sosyal medyaya yansıdı.

Kayıtta Çinli yetkililerin aralarında geçen konuşmaları yer alıyor ve yetkili Çinlinin söylediklerine göre son bir kaç ay içerisinde eğitim sisteminden 100 Uygur memur ve yöneticinin tutuklandığı Çin’in Sincang dediği Doğu Türkistan Üniversitesi Rektörü, Pedagoji Üniversitesinin genel Sekreteri, Kaşgar Üniversitesi Rektörü ve yardımcısı, Hoten Pedagoji teknik Üniversitesi Rektörü ve yardımcı gibi bir çok Uygur yönetici ve memurun daha tutuklandığı öğrenildi.

Bir kısım Çinli memurlarında hizmetini iyi yapmadığı için vazifesinden alındığı ve Doğu Türkistan Tıp Üniversitesinin RektörüProf. Dr. Halmurat Gopur hakkın ‘’Türkiye ile bir olup devlet kurmak için çabalıyordu, ve kendini Cumhurbaşkanı yapıcak’tı’’ şekildeki uyduruk ithamlarda bulunduğu kaydedilirken Profesörün tutuklanmasından sonra Üniversitede milli duygusu güçlenen Öğrencilerin araştırıldığı, gereken önlemlerin alındığı ve üzerinde hala çalışmaların devam ettiği belirtiliyor.

FATMA HASAN

 

Bu Haberi 495 kişi okudu!
16/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.