ÇİNLİ YETKİLİLER HOTEN’DEKİ YATILI ANA OKULLARI REDDETTİ

ÇİNLİ YETKİLİLER HOTEN’DEKİ YATILI ANA OKULLARI REDDETTİ

Merkezi hükümete bağlı Hotan Eğitim Bürosu 1 Haziran'da bölgedeki okul yaşında olmayan Uygur Türkü çocukların "yatılı anaokullarında" tutulduklarını inkar eden bir basın toplantısı düzenledi.

Çin devlet medyası Global Times’e göre Hotan şehir Eğitim Bürosu yetkilisi anne babaları toplama kamplarında veya zorla çalıştırmaya alınan öksüz Uygur Türkü çocukların bu tür yurtlarda tutulduğuna dair haberleri "Saçma" ve "tamamen asılsız" olarak nitelendiriyor.

Oysa ABD'nin en etkili araştırma enstitülerinden biri olan Randy tarafından bu yıl Mayıs ayında yayımlanan bir raporda Uydu görüntüleriyle sabit Hoten şehri etrafında 20 den fazla çocuk kamplarının olduğu raporlanmıştı.

Çin hükumetince 2017’de başlatılan büyük ölçekli keyfi tutuklamalar sonucu 3 milyondan fazla Uygur ve başka Müslümanlar ceza kamplarına kapatılıp çok sayıda insanlar hapis cezasına maruz kalmıştı ve bu olay on binlerce Uygur çocukların bakıcısız kalmasına neden olmuştu.

Ancak Hotan şehir Eğitim Bürosu yetkilileri tarafından 1 Haziran'da düzenlenen basın toplantısında merkezi hükümetin Doğu Türkistan’daki eğitim sistemine her zaman büyük önem verdiği vurgulanırken bölgedeki her çocuğa eşit ve iyi bir eğitim olanak’ı sağladığı belirtiliyor.

Bilgilere göre Çin hükümeti, 2017’den başlayıp Doğu Türkistan’da 4.387 yerde anaokulu açtığı ve bu kapsamda 662.900 anaokul yaşındaki çocuğu yatılı olarak okula aldığı tahmin ediliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 384 kişi okudu!
03/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.