ÇİNLİ ŞİRKETLER DOLAYLI YOLLARDAN ABD PAZARINA GİRİYOR

ÇİNLİ ŞİRKETLER DOLAYLI YOLLARDAN ABD PAZARINA GİRİYOR

Associated Press’te yer alan bir haberde ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alınan Doğu Türkistan’da insan hakları ihlalleri yapan Çinli şirketlerin dolaylı yollardan ABD pazarına girdiği konusunda uyarıldığı yazıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı geçen yıl Ekim ayından başlayıp Doğu Türkistan’daki yaklaşık 21 Çinli devlet kurumunu ve Haikang şirketide dahil olmak üzere sekiz özel şirketi daha ‘’kara listeye’’ almıştı. Geçen hafta yapılan açıklamada ise bir Devlet kurumu olan Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Adli Araştırma Enstitüsü’nünde listeye alındığı ilan edilmişti.

Uluslararası Soruşturma Muhabirleri Federasyonu tarafından 28 Mayıs'ta yayınlanan bir rapor’a göre "kara listede" bulunan bazı şirketlerin yasağı deldiği ve ABD pazarına gizlice girmeye devam ettiği gösteriliyor.

Raporda Çinli şirketler Haikang ve Dahua şirketleri tarafından üretilen gözetim kameralarının hala Amazon'da satıldığı ve ABD hükümetinin kısıtlayıcı önlemlerinin neredeyse etkisiz olduğu iddia ediliyor.

Uluslararası Soruşturma Muhabirleri Birliği'ne göre Amazon ve Microsoft'un kara listede yer alan bazı Çinli şirketlere kritik ağ hizmetleri sundukları da iddia edilirken
Konuyla İlişkin Amerika merkezli Uygur Akademisyesi araştırmacısı Darrin Bailer, ‘’üçüncü taraf’’ listesinin ABD Ticaret Bakanlığı listesinde açıkça belirtilmediğini savunarak Çin’in bundan faydalanıp kara listeye alınan şirketlerin ürünlerini sanal ortamda satmaya devam ettiğini vurguladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 218 kişi okudu!
01/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.