ÇİNLİ POLİSLERİN UYGURLARIN EVLERİNE KAMERA YERLEŞTİRDİĞİ İFŞA OLDU

ÇİNLİ POLİSLERİN UYGURLARIN EVLERİNE KAMERA YERLEŞTİRDİĞİ İFŞA OLDU

Çin’in iç bölgelerinde yaşayan Uygur Türkü İş adamlarının evlerine Çin güvenlik güçleri tarafından gözetim kameraları yerleştirildiği ortaya çıktı.

Özgür Asya Radyosunda yer alan habere göre Çin’in Shenzhen şehrinde ikamet eden bir Uygur gençin sosyal medya hesabından Uygur olduğu için Çin polisinin evine kamera yerleştirdiği ile ilgili mesaj paylaştığı öğrenildi.

Sepercan isimli gencin sosyal medya hesabında paylaştığı mesajı ABD’li akademisyen James Milward Twitter hesabında paylaştı.

Mesajda “polislerin evime kamera taktığını görünce benim suçlu olduğumu düşünebilirsiniz, tabikide suçlu değilim sadece Uygurum. Bu durumla karşı karşıya kalan ilk yada son Uygur değilim. polislerde yapmak zorunda olduklarını ve devletin böyle siyaseti olduğunu söylüyor” ifadeleri dikkat çekti.

Paylaşımla ilgili yorum yapan James Milward, tüm dünyayı etkileyen Çin virüsünün Çin lafzıyla adlandırılmasına “ırkçılık” deyen Çin komünist partisinin, Doğu Türkistanlı Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek ve diğer etnik guruplara yönelik uyguladığı politikasının en ırkçı olduğunu" belirtti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 326 kişi okudu!
07/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.