ÇİNLİ HACKERLERİN 10 YILDIR LİNUX İŞLETİM SİSTEMİNDE CESUSLUK YAPTIĞI İFŞA OLDU

ÇİNLİ HACKERLERİN 10 YILDIR LİNUX İŞLETİM SİSTEMİNDE CESUSLUK YAPTIĞI İFŞA OLDU

Amerikan sesi (VAO) haberine göre 10 yıldır Çinli Hackerların Linux sistemine düzenli olarak saldırı gerçekleştirdiği ve ana hedefinin fikri mülkiyeti çalmak olduğu ortaya çıktı.

Uluslararası İnternet güvenlik uzmanları 7 Nisan bu hakta ilan ettiği Raporda Çin Komünist Partisi için çalışan paralı hackerlerden oluşan bir grubun çeşitli alanda izleri görüldüğü ve özellikle fikri mülkiyeti çalmak için siber saldırılar ve casusluk faaliyetlerinde bulundukları kaydediliyor.

Araştırmacılar Çinli hackerlerin savunmasız Linux sunucularına saldırmak için korumasız virüs yazılım kullandığını kanıtlarıyla ortaya koyuyor.

Raporda Çin için çalışan grupların Windows, Android ve Mac işletim sistemleri gibi diğer platformları da hedefledikleri vurgulanıyor.

Uzmanlara göre tüm büyük teknoloji ve e-ticaret uzmanları Linux sistemine güveniyor. ABD devlet kurumları ve Savunma Bakanlığı dahil Linux işletim sistemini kullanıyor.

Sistem bir milyondan fazla birinci sınıf web sitesi ve web sunucularının % 75'i Linux ile çalıştığı gibi dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarlarının da % 98'i sistemi destekliyor.

Konuyla ilişkin ABD Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) başkan yardımcısı James Lewis Çin Komünist Partisinin casusluk faaliyetleri sadece ABD'ye değil küresel bir meseleye yönelik olduğunu ve ABD'nin müttefikleriyle işbirliği için gerekli adımları atacağını belirtti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 331 kişi okudu!
09/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.