ÇİNLİ FORVET FUTBOLCUDAN ‘’KOMÜNİST PARTİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’’ ÇIKIŞI
SON DAKİKA

ÇİNLİ FORVET FUTBOLCUDAN ‘’KOMÜNİST PARTİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’’ ÇIKIŞI

İngiltere Premier Lig'de top koşturmuş Çinli futbol efsanesi Hao Haidong Çin Komünist Partisi'ni "terör örgütü" olarak niteleyerek bu oluşumun yıkılması gerektiğini söyledi.
2007 yılında emekliye ayrılan ve Çin Milli Takımı'nda da görev yapan 50 yaşındaki eski forvet oyuncusu bugüne kadar Pekin yönetimiyle alakalı siyasi içerikli herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Çin Komünist Partisi'nin hukuk kurallarını çiğnediğini ve hukuki anlaşmaları hiçe saydığını ifade eden Haidong "Komünist Parti ülkeyi totaliter bir yönetimle idare ediyor ve Çin'de insan haklarına aykırı korkunç ve vahşi zulümlerde bulunuyor. Bu parti tıpkı bir 'terör örgütü' gibi." diye konuştu.

Hao Haidong, Çin Komünist Partisi'ni eleştiren ve demokratik reformlar yapması gerektiğini söyleyen vatandaşların hapse atıldığını ve susturulduğunu söyleyerek, bu oluşumun yıkılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haidong'un Pekin yönetimine yönelik sert ifadeleri Youtube Çin'de yasak olmasına rağmen Çin sosyal medyasında da yayıldı. Bu gelişme sonrası emekli futbolcunun Twitter benzeri Çinli sosyal medya devi Weibo'daki hesabı da silindi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Xuang’ın konu üzerine yaptığı açıklamalar eski Çinli futbolcunun sözlerinin absürd olduğunu belirterek Pekin yönetiminin yorum yapma ihtiyacı dahi duymadığı yönünde.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 198 kişi okudu!
09/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.