ÇİNLİ ARAŞTIRMACILAR UYGURLARIN KÖLE OLARAK KULLANILDIĞINI TEYİT ETTİ

ÇİNLİ ARAŞTIRMACILAR UYGURLARIN KÖLE OLARAK KULLANILDIĞINI TEYİT ETTİ

Tayvan’daki üst düzey bir askeri düşünce kuruluşu olan Ulusal Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (INDSR) toplama kamplarında tutulan milyonlarca Uygur gencinin, Çin’in iç bölgelerindeki işletme ve üretim tesislerinde zorunlu olarak çalıştırmak için transfer edildiğini doğruladı.

Rapora göre Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetimi işletmelerin çalışmasını ve üretimin devam etmesini istiyor. Bunun için Çin yönetimince çok sıkı kontrol edilen ve hiç bir şekilde itiraz etme ve direnme imkanı olmayan Uygur bölgesinde yaşayanları Çin’deki üretimin sürdürülmesi konusunda kullanıyor.

Toplama kamplarında tutulan Uygurlar, Çin’in virüs salgını yüzünden günden güne gerileyen ekonomik zararını karşılamak ve üretimini desteklemek için ucuz iş gücü olarak kullanımını güvence altına almanın en kolay yolu haline geldi. Öyleki Uygur gençlerinin sözde “Mesleki Eğitim” merkezlerinden mezun olduktan sonra Çin’deki fabrikalarda çalıştırılmak üzere Çin’in iç bölgelerindeki endüstri ve üretim bölgelerine nakledilerek köle gibi çalıştırılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 342 kişi okudu!
14/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.