ÇİN ZORUNLU ÇALIŞTIRMA BAZLI FABRİKALARININ PROPAGANDALARINI ARTTIRDI

ÇİN ZORUNLU ÇALIŞTIRMA BAZLI FABRİKALARININ PROPAGANDALARINI ARTTIRDI

Çinli yetkililer, son zamanlarda Doğu Türkistan'daki zorunlu çalıştırma fabrikaları ile ilgili istihdam adı altında teşvik propagandalarını hızlandırdığı bildiridi.

Çin kaynaklı sosyal medyadan alınan video görüntülerinde Guma İlçesinde inşa edilen bir dikiş fabrikası tanıtılıyor. Fabrika çalışanlarının tamamı genç ve orta yaşlı kadınlar olduğu ve en az 300 kadının zorla çalıştırıldığı gösteriliyor.

Bir diğer görüntüdeyse Doğu Türkistan'ın Yarkent ilçesinde bulunan ve 600'den fazla kişinin zorla çalıştırıldığı bir fabrika görüntüleniyor.

Burada çalışanların çoğu yine kadın. Görüntüde Fabrikayı tanıtan Çinlinin konuşmalarına göre, fabrikanın çeşitli elektrikli cihazlar ve tel kablolar üretimi yaptığı ve Çin eyaletlerine, bazıları yabancı müşterilere gönderileceği ileri sürülüyor.

Gözlemciler Doğu Türkistan’da halkın köle gibi zorla çalıştırılmasıyla ilgili uluslararası toplum tarafından gösterilen ciddi tepkilere rağmen Çin komünist partisinin bu tür propaganda ve teşvik çalışmalarını sözde "yoksulluğun azaltılması ve istihdam adı altında meşrulaştırmaya çalışması toplumun Çin’e karşı tepkilerinin yetersiz kaldığını ve daha sert önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.facebook.com/100034398679054/videos/433807571109195

Bu Haberi 96 kişi okudu!
11/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.