ÇİN, YARKENT ŞEHRİNDEKİ TARİHİ YAPILARI YOK EDİYOR
SON DAKİKA

ÇİN, YARKENT ŞEHRİNDEKİ TARİHİ YAPILARI YOK EDİYOR

Çin yönetimi Doğu Türkistan genelinde hem fiziki hemde kültürel soykırım süreci yürütüyor. Bu noktada özellikle Kaşgar Hoten ve Turfan gibi kültür medeniyetin kısmen korunduğu şehirlerdeki Uygur-Türk İslam dokusu yıkılarak şehirlere Çinli bir görünümü vermekte.
Elde ettiğimiz bilgilere göre Yarkent ilçesi Bağça aldi ahali komitesine bağlı tarihi yerleşim alanlarından sayılan bölgedeki mevcut Üç büyük Cami ve çevresinde bulunan 2 bine yakın ailenin ev imaretleri tamamen yıkıldığı öğrenildi.

YIKILAN İMARETLER GOOGLE HARİTASI ÜZERİNDEN TESPİT EDİLDİ.
Bir dönem şehir halkının su ihtiyacını gideren Tarihi Mançu göl başı adı verilen 10 hektarlık alan üzerindeki gülün ve çevresindeki tarihi Yarkent surlarının ortadan kaldırıldığı harita üzerinden tespit edildi.

Ayrıca Yarkent İlçesi Gül bağ semtine bağlı Çiğvan Kentinde bulunan Cuma Camii, Çiğvan Kent Camilerinin de çevresindeki imaretleri ile yıkılarak yerine yeni binaların dikildiği ileri sürülüyor.

Sözde şehir görüntüsünü kötü etkileme ve temizlik bahanesi ile yıkılarak dümdüz edilen bu alanlardaki Uygur Türk İslami Kültür medeniyetini yansıtan Uygur Türklerine özgün ev imaretler ve Camiler ilk bakışta Türk islam medeniyetini net ortaya koyuyordu ve Çin bunları yer yüzünden sildi.

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 794 kişi okudu!
27/05/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.