ÇİN VİRÜSÜNÜN BAŞLANGICI UZAYDAN GÖRÜNTÜLENDİ

ÇİN VİRÜSÜNÜN BAŞLANGICI UZAYDAN GÖRÜNTÜLENDİ

Çin'den yayılan ve dünya için veba haline gelen Çin virüsünün başlangıcı hakkında bazı yeni veriler ortaya çıktı.

ABD'nin Harvard üniversitesinde, 2019 uydu fotoğraflarını inceleyen araştırma ekibinin iddiasına göre, Çin virüs salgını sonbahar başında ortaya çıkmış olabileceği kanaatinde fikir birliğine geldiği ancak Çin'in Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirdiği tarihin ise aralık ayı sonu olduğu BBC tarafından bildirildi.

BBC’ye göre Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar uydu görüntülerini Ağustos ve Kasım 2019 arasında Wuhan Şehir Hastanesi otoparklarında park edilen arabaların sayısı ile karşılaştırdığı Sonuç olarak, bu dönemki araba sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 daha fazla olduğu görüldü.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. John, "O zamanlar bir tür acil durumun birçok insanı o sırada hastaneye gelmeye zorladığını fark ettik" ifadelerini kullanırken bilim insanları virüsün Ağustos ayında yayılmaya başlamış olabileceğini düşünüyor.

Çin komünist partisinin ise virüs hakkında bilgileri 31 Aralık 2019'da resmi olarak dünyaya açıkladığı ve 23 Ocak 2020'de Wuhan şehrini izole etmeye başladığı biliniyor.
Konuyla ilişkin açıklama yapan Çin dış işleri sözcüsü Hua Chunying, çalışmaları ‘’saçma’’ olarak nitelendirirken "Virüsün trafik sıkışıklığıyla hiçbir ilgisi yok." İfadesiyle güçlü delilleri şiddetle reddetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 203 kişi okudu!
10/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.