ÇİN VİRÜSÜ ÜZERİNDE İLERLEME KAYDEDEN BİLİM İNSANLARI “SUSTURULDU”

ÇİN VİRÜSÜ ÜZERİNDE İLERLEME KAYDEDEN BİLİM İNSANLARI “SUSTURULDU”

Corona virüsler konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Çinli bir bilim insanı, teşhis testleri ve aşılar geliştirmek için çok önemli olan yeni hastalığın genetik kompozisyonunu çözdükten sonra Çin rejim yönetimi tarafından susturulduğu ortaya çıktı.

Açığa çıkan ve ifşa edilen yeni bilgilerin muhattabı, yıllar boyunca önemli bilimsel keşifler yapan ve nemli, karanlık, gün görmemiş gizli mağaralarda zorlu virüs keşifleri gerçekleştiren Çinli Virolog, bilim insanı Shi Zhengli geçen yıl sonunda şehirde patlak veren gizemli solunum yolu hastalığının yeni bir corona virüs olarak tanımlanmasının ardından Wuhan’daki yüksek güvenlikli laboratuvarına çağrılıyor.

Yeni tip corona virüs ile ilgili kapsamlı bir çalışmayı hızlıca yürüten Zhengli, üç gün içinde gen dizilimini tamamlıyor.

Ekibinin çalışması ve sonraki günlerdeki diğer atılımlar, virüsün Güney Çin’in bir bölgesi olan Yunnan’a bin 600 kilometre uzaklıkta bulunan mağaralardaki nalburunlu yarasalarla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Çinli bir gazeteci olan ve Wuhan’daki 76 günlük karantinadan sonra geçen hafta serbest kalan Gao Yu, tecrit sırasında Shi ile konuştuğunu belirterek 2 Ocak gibi erken bir tarihte gen dizilimini ve ilgili testleri bitiren Shi ve ekibinin susturulduğunu doğruladı.

Ayrıca 11 şubatta Şangaylı diğer profesör tarafından yönetilen bir ekip, enfekte bir hastadan numune alarak açık erişim platformunda bir genom dizisi yayınladığı, Fakat Profesörün laboratuvarı iki gün sonra ‘tasfiye’ nedeniyle kapatıldığı öğrenildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 245 kişi okudu!
15/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.