ÇİN VİRÜSÜ NASIL YENDİ? ÇİNLİ MÜSTEŞAR ANLATTI

ÇİN VİRÜSÜ NASIL YENDİ? ÇİNLİ MÜSTEŞAR ANLATTI

"Çin'de durum büyük ölçüde kontrol altına alındı ama bu virüsün tamamen bittiği anlamına gelmiyor" bu ifade Çin Büyükelçi Müsteşarı Cheng Weihua’ya ait. ABD'nin, ÇİN'nin virüsle ilgili bilgi sakladığı yönündeki iddialarını da asılsız olarak niteleyen müsteşar, Sözcü’ye konuştu.

Weihua, “Batı ülkeleri Çin'in ne kadar büyük bir fedakarlık yaptığını bilmiyorlar, o yüzden güvenmiyorlar. Mesela şu an Çin'de, 2 bin 500 civarı yeni vaka sayısı var' dediğimde birçok insan buna güvenmiyor. Yani ‘Wuhan karantinası bitti” diyoruz ama bazı insanlar “Çin, ekonomisini kurtarmak için yapıyor, aslında çok vaka var' diyor” İfadelerini sarf ederken sunucu araya giriyor ve “Neden böyle diyorlar” sorusunu iletiyor.

“Bir benzetmeyle anlatayım diye sözünü başlayan Çinli müsteşar “biliyorsunuz, son yüzyılda ABD ve Avrupa teknoloji ve diğer konularda dünyada lider düzeyinde. Şu anda bir sınav çıktı, şimdiye kadar onlar her sınavda 100 puan, 90 puan alırken Çin 60 puan alıyordu. Ama bu sefer bu sınavda Çin 90 puan aldı” diyerek batı ülkelerinin Çin’i kıskandığı için suçladığına işaret ediyor.

Aslında bu gibi Kurnaz Çinlilere şunlar sorulmalıydı “Virüsün patlak verdiği Wuhan’a sadece 300-600 km uzaklıktaki başkent Pekin ve Şangay virüsten hiç etkilenmezken neden Virüsün kaynağına kilometrelerce uzaklıktaki ülkeler ve başkentleri Virüsle boğuşuyor?

Diyelimki Çin sınavdan 90 poanla çıktı, hemde herkesten erken bitirdi, o zaman sınavda ne çıkacağını mı biliyordunuz? yoksa kopyamı çektiniz?

Bence soru çıkaranlar size cevap anahtarını çoktan vermiş ve kimseye söyleme diye tembihlemiş olmalı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 608 kişi okudu!
14/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.