ÇİN, VİRÜS BAHANESİYLE HAK İHLALERİNİ ARTTIRACAĞI RAPOR EDİLDİ

ÇİN, VİRÜS BAHANESİYLE HAK İHLALERİNİ ARTTIRACAĞI RAPOR EDİLDİ

Almanya merkezli insan hakları örgütü Tehdit Altındaki Halklar Toplumu (GfbV), Çin virüsü nedeniyle insan hakları ihlallerinde ciddi bir artış yaşanabileceği uyarısında bulundu.

GfbV pazar günü Göttingen kentinde yaptığı açıklamada, Ocak 2020’den bu yana Çin virüs bağlantılı olarak 900’den fazla kayıp, gözaltı, çalışma kampına yerleştirme, zorla itiraf ve para cezası vakasının kayıtlara geçtiğini açıkladı.

GfbV müdürü Ulrich Delius "Pandemiyle mücadele bahanesiyle beyin yıkama çalışmaları yürütüldüğünü ve din ile basın özgürlüğünün daha da kısıtlandığını" vurguladı.

Ayrıca okullar ve üniversiteler için başlatılan sanal ders uygulamasının da Komünist partiye bağlılık ve Dini Çince sosyalizme uyarlamak gibi Komünist parti görüşlerini aşılamak için kötüye kullanıldığı kaydedildi.

Çin güvenlik makamları ise virüsle ile ilgili yanlış bilgi yayıldığı gerekçesiyle 5 bin 111 vakanın incelemeye alındığını duyurdu. Bunlar arasında Doğu Türkistan ve Tibet'ten birçok kişinin bulunduğu belirtilirken, söz konusu kişilerin gözaltına alındığı ya da İnternet sayfalarının kapatıldığı kaydediliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 257 kişi okudu!
07/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.