ÇİN, UYGURLARIN ZORLA ÇALIŞTIRILACAĞI SANAYİ BÖLGE İÇİN UZAĞI YAKINLAŞTIRIYOR

ÇİN, UYGURLARIN ZORLA ÇALIŞTIRILACAĞI SANAYİ BÖLGE İÇİN UZAĞI YAKINLAŞTIRIYOR

Çin’in organ yayını Tanrıdağ haberine göre Doğu Türkistan,ın biyografisini değiştirme projenin bir parçası olan Aral-Aksu demiryolu planı bu yıl Mayıs ayında başlayacağı öğrenildi.

Gulca ve Aksu‘yu birbirine bağlayacak 114 kilometre uzunluğundaki demir yoluna 3,5 milyar Yuan bütçe tahsis edildiği belirtildi.

Çin basınında bu haktaki haberler ise proje kapsamında Bingtuen’nin (Çin Komünist Partisi Xinjiang İnşaat ve Üretim Kolordusu) güneye doğru genişlemesinin hızlandırılması ve sanayi bölgeler oluşturulması adımının atıldığı yönünde.

Çin’in Uygur bölgesi üzerindeki planına göre Altay-Karamay-Yıldız-Aksu demir yolu projesinin tamamlanması halinde Altay'dan gelen tren, Urumçi ve Turpan'ı dolaşmak zorunda kalmadan Karamay ve Gulca ile doğrudan Aksu ve Altay’a gidebileceği bildirildi.

Çin hükumeti 2017'den buyana Uygurları geniş çapta tutuklayıp ceza kamplarına kapatmakla beraber çok sayıda Çinli fabrikaları söz konusu bölgelere taşıyarak “işe yerleştirme” bahanesiyle kamplardaki insanları zorla çalışmaya tabi tutuyor.

Uluslararası toplum tarafından sert eleştiriler alan Çin rejimi küresel şirketlerin sözleşmelerini feshi etmesine rağmen insan haklarını ihlal etmeye ve Uygur Türklerini köle olarak kullanmaya devam ediyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 270 kişi okudu!
27/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.