ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNİN İSTİHDAM VERİLERİNİ AÇIKLADI
SON DAKİKA

ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNİN İSTİHDAM VERİLERİNİ AÇIKLADI

Xinhua ve Global Times (CGTN) dahil olmak üzere Çin devlet medyası dün Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin istihdamı konusunda dikkat çeken bilgiler paylaştı.

Çin medyası Komünist Rejimin “yoksullukla mücadele” adı altında Uygur Türklerini köle olarak kullanmasını istihdam sağlamak ve sabit gelir sahibi yapmakla aklıyor.

Çin medyasında 3 Haziran çıkan "Xinjianglı gençleri Çin’in iç kesimlerinde fırsatlar arıyor" başlıklı haberinde Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak ve Kırgız gençlerinin Çin’in İç kesimindeki fabrikalarda çalışarak uzun zamandır süre gelen tarım ve hayvan yetiştiriciliği uğraşlarından kurtulabildiği ve kişi başı sabit gelirini artırdığı ileri sürülüyor.

Paylaşılan fotoğraflarda ise Doğu Türkistanlı gençlerin toplu halde suçluları anımsatan mavi üniformalı halleri ile atölyelerde çalıştığı ve birlikte yemek yediği gösteriliyor.

Global Times’e göre Çin‘deki fabrikalar Doğu Türkistanlı yaklaşık 80 bin genci ucuz iş gücü olarak zorla çalıştırıyor. Xinhua Haber Ajansına göre ise Doğu Türkistan’da 23 Ocak'tan Nisan ayı sonuna kadar istihdamı dengelemek için toplam 180 bin yeni iş alanı oluşturulduğu iddia ediliyor.

Uygur topraklarında Toplama kampı diye bir yerin olmadığını ısrar ederken sadece dini aşırılık ideolojisi ile zehirlenen gençlerin mesleki beceriler öğrendiklerini iddia ediyordu. Uluslararası toplum tarafından karşılaştığı güçlü eleştiri ve baskıların ardından ise kamplardaki insanların yeterli teknik ve becerileri öğrendikten sonra tüm aşırıcı görüşlerinden arındırılıp topluma geri kazandırıldığını açıklayan Çin komünist yönetimi Uygur Türklerinin fabrikalarda zorla çalıştırılmasını kamuoyuna “istihdam” olarak lanse ediyor.

Ancak birçok rapor sözde "topluma geri dönen" Uygurların aslında kendi evlerinden eş ve evlatlarından koparılarak Çin genelindeki fabrikalarda köle gibi çalıştırıldığını gösteriyor.

Adrian Zenz başta olmak üzere yurt dışındaki araştırmacılar Çin'in büyük ölçekli "Kölelik" sistemini "Doğu Türkistan’daki Uygur nüfusu ile Çin yerleşimci nüfusunun dengelenme çabası" olarak yorumladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 316 kişi okudu!
06/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.