ÇİN, UYGUR MAHKUMLARI KÖLE YERİNDE ÇALIŞITIRIYOR
SON DAKİKA

ÇİN, UYGUR MAHKUMLARI KÖLE YERİNDE ÇALIŞITIRIYOR

Çin Yönetimi Doğu Türkistandaki toplama kamplarında tuttuğu Uygur Türklerini köle yerinde zorla Çalıştırıyor.

Washington merkezli sivil toplum kuruluşlarından Halk Gücü İnsan hakları örgütü “Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan mahkumlar” konulu panel düzenleyerek, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde uyguladığı zorla çalıştırma politikalarını ele alan bir rapor yayınladı.

Panelde konuşan sivil toplum kuruluşları temsilcileri Çin’in Doğu Türkistan’daki hapishane ve Toplama kamplarında tuttuğu Mahkum ve tutsakları cezalandırmak için çok sayıda fabrika görünümlü çalıştırma kampı kurdu, bu sebeple lokal ve uluslararası tekstil sektöründe büyük rol oynayan Doğu Türkistan’da üretilen pamukların Çin’in toplam pamuk üretiminin %80’nine takabul edeceği bilgisi paylaşılıyor.

Üretimdeki bu yüksek oran milyonlarca insanın hapsedildiği Doğu Türkistan’da halkın uzun ve zorlu şartlar altında çalıştırılmasıyla doğrudan ilişkilendiriliyor.

Gözlemciler Uygurlar ile aynı işi yapan Çinli birinin her ay 10 bin Yuan kazanacağını ancak zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin ise her ay 250 Yuan Çin parası karşılığı çalıştırılmakta olduğunu kaydetti.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 420 kişi okudu!
26/08/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.