ÇİN, UYGUR KADINLARA BASKI UYGULADIĞINI İNKAR ETTİ

ÇİN, UYGUR KADINLARA BASKI UYGULADIĞINI İNKAR ETTİ

Doğu Türkistan’daki Çin komünist parti yetkilileri 11 Ocak'ta Uygur kadınlar üzerinde doğum kontrolü uyguladığını reddeden bir açıklama yaptı.

Associated Press'e göre, Doğu Türkistan’daki Xinjiang hükümet sözcüsü Xu Guixiang, düzenlediği basın toplantısında haklın gönüllü olarak doğum kontrolüne dahil olduğunu ve konu üzerinde hükümetin hiçbir organizasyon veya zorlama girişimi olmadığını söyledi.

Xu Guixiang, Uygur nüfusunun diğer etnik gruplardan katlanarak arttığını ve Uygur kadınlarına "kısırlaştıma veya zorunlu kürtaj"a maruz kaldıklarını söylemenin kötü niyetli söylem olduğunu vurguladı.

Geçen yıl Alman araştırmacı, Dr.Adrian Zenz, Çin hükümeti belgelerine dayandırdığı bir raporunda Uygur nüfusunun 2017'den bu yana Çinli yetkililerin Uygur kadınlarını aile planlaması adı altında zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma yöntemleri sonucu doğurganlığını azalttığını ortaya koymuştu.

Ayrıca Rapor, Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarının açıkça bir "soykırım" olduğu iddiasıyla dünyada büyük tartışmalara neden olmuştu.

Birkaç gün önce ise Washington'daki Çin büyükelçiliği Twitter'da Uygur kadınlarına karşı “onları özgürleştiriyoruz”, “Kadınlar doğum makinesi değildir” savunması Uluslararası toplum tarafından eleştirilirken Twitter tarafından kaldırılmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/uyghur-ayallar-01112021195629.html

Bu Haberi 82 kişi okudu!
13/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.