ÇİN, UYGUR BİLİM İNSANLARI HAKKINDA AK PARTİYE ŞİKAYET ETTİ
SON DAKİKA

ÇİN, UYGUR BİLİM İNSANLARI HAKKINDA AK PARTİYE ŞİKAYET ETTİ

Çin hükumeti Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine siyasi baskı, işkence, etnik ve dini imha politikaları ile insanlık dışı cinayetlerini sürdürürken aynı zamanda diasıpordaki Uygur teşkilatları ve aktivistlerede her türlü saldırı ve suçlamalarıda ihmal etmiyor.

Son olarak Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesinde düzenlenen Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansına dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan Uygur Türkü bilim insanları üzerinden Ak parti hukümetine Ankara ve İstanbul Çin konsolosluklarından şikayetler geldiği bildirildi.

Çinli yetkililerin Uygur Bilim adamlarının Terörist, Bölücü, Aşırıcı olduğunu iddia ederek bu şekilde resmi kurumlarda konfrans vermesinin doğru olmadığı hakkında itiraz bildirdiği öğrenildi.

Konuyla ilgili konuşan On sekiz Mart Üniversitesi Öğretim görevlisi Dr. Hacı Kutluk Kardir, Çinli yetkililerin Üniversite rektörleri ile defalarca görüşmeler gerçekleştirerek Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansının iptal edilmesi konusunda tirazlar bildirdiği ancak Okul yetkililerinin Çin’i kale almadan programı düzenlediği hatta gelecek senelerde daha kapsamlı ve büyük çapta düzenleme planının olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 567 kişi okudu!
09/09/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.