ÇİN, UYGUR AKTİVİSTLERİ SUSTURMAK İÇİN ANNE BABASINI KULLANIYOR
SON DAKİKA

ÇİN, UYGUR AKTİVİSTLERİ SUSTURMAK İÇİN ANNE BABASINI KULLANIYOR

Amerika’da ikamet eden Arafat Erkin, ailesi hakkında şahitlik vererek kendisinin 2015 yılında eğitim amaçlı Amerika’ya geldiği ancak 2016 yılından itibaren ailesiyle olan iletişiminin tamamen kesildiğini bildirdi.

Bilgilere göre Gulca şehrinde 9. ana okulunda öğretmenlik yapan annesi Gülnar Telat’ın 2017 yılında tutuklanıp ceza kampına kapatıldığı ve Merkezi Halk Radyo İstasyonuna bağlı Gulca şehri Radyo televizyon idaresinde yönetmen olan babası Arkin Tursunun’da 2018 yılında yargılanmak sızın suçsuz yere hapse atılarak 7 ile 11 yıl hapis cezası aldığı ileri sürülüyor.

2 senedir ailesi ve yitik Doğu Türkistan halkı için ABD’de çeşitli faaliyetler yürüten Arafat Erkin Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo gibi önemli devlet adamları ile görüşmüştü.

Son olarak Çin’den Arafat Erkin’in anne babası tarafından yabancı medya kuruluşlarına Çin’in milletine yönelik işlediği insanlık dışı cinayetleri hakkında anlattıklarını yalanlayan ve faaliyetlerine son vermesini isteyen bir video görüntüsü Çin’in organ yayını Global Times‘ta yayımlandı.
Uygur aktivist, daha önce anne babasının nerede olduğuyla ilgili Çinli yetkililerden açıklama bekliyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 283 kişi okudu!
23/11/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.