ÇİN, TUTUKLU UYGURLARDAN BİR SUÇ SEÇMESİNİ İSTYİYOR
SON DAKİKA

ÇİN, TUTUKLU UYGURLARDAN BİR SUÇ SEÇMESİNİ İSTYİYOR

Çin’in Doğu Türkistan’da “eğitim merkezi” adı altında faaliyet gösteren ceza kamplarındaki Uygur Türklerine, tutuklanmalarına gerekçe olarak suç isnat ettiği öne sürüldü.

Alman merkezli Deutsche Welle’nin (DW), şuan farklı ülkelerde yaşayan Ömer Bekali, Gülbahar Celilova, Sayragül Savutbay, Zumret Davut ve Mihrigül Tursun gibi söz konusu kamplardan çıkan canlı şahitlere dayandırdığı haberinde, kamplarda tutulanlara içerisinde 70’den fazla “uydurma suçun” bulunduğu bir liste verilerek buradan bir suç seçmeleri ve itiraf etmelerinin istendiği yer alıyor.

Çin Komünist Yönetimi gözaltına alınan kişilere yahut tutuklunun ailesine genellikle tutuklanma gerekçesi verilmiyor. Kamptakilere ise savunma hakkı tanınmadığı gibi delil ya da yargılama olmadan kendilerine verilen “suç listesinden” bir suç seçmelerinin istendiği biliniyor.

Gönüllü olarak suç itirafı yapmayanların kamplarda süresiz olarak kalmakla tehdit edildiğine değinen canlı tanıklar, suç kabul etmeyenlerin sürekli baskı gördüklerini kaydediyor.
Din karşıtı politikası yürüten Çinliler, ibadet etmek ve başörtüsü takmak gibi dini eylemlerin suç kapsamına alarak Doğu Türkistanlı tutsakları sunduğu, listede yurt dışındaki kişilerle irtibata geçmek ya da yurt dışına seyahat etmek gibi maddelerin de 2 yıl hapis cezası bulunduğu ifade ediliyor.

Bilgilere göre Listedeki suçlar arasında en fazla cezanın dini aktiviteler nedeniyle verildiği kaydedilirken tutukluların listeden suç seçtiklerinde, kamplarda ya da hapishanelerde ne kadar kalacaklarını hesap edebildikleri için mutlu oldukları aktarıldı.
Öte yandan, DW’nin konuştuğu tanıklar tutukluluk günlerinde maruz kaldıkları uygulamalar ve zorunlu enjekte edilen kimyasallar yüzünden kendilerinde hafıza kaybı, uyku ve kaygı bozukluğu gibi fiziksel ve ruhsal yaralar açtığını söylüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 341 kişi okudu!
09/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.