ÇİN, TÜRKİYE’DEN DOĞU TÜRKİSTANA GİDECEK HEYETE ŞART KOYDU
SON DAKİKA

ÇİN, TÜRKİYE’DEN DOĞU TÜRKİSTANA GİDECEK HEYETE ŞART KOYDU

Çin’i uluslararası kamuoyu gündeminde tutan konulardan biri Doğu Türkistan’daki bazı politika ve uygulamalar. 

Ailelerinden alınan çocuklar, kamplarda zorla tutulan Uygurlar, düşüncesini ifade ettiği için cezaevinde bulunan sanatçı ve düşünürler olduğuna dair haberler bunlara kanıt olarak gösteriliyor.

Çin, bu konuda kendini anlatabilmek ama özellikle de çoğunluğu Müslüman Türk yurdu Türkiye’de anlaşılmak için bir süredir yoğun çaba içerisinde.
Türkçe kitapçıklar bastırılıyor, sık aralıklarla gazeteciler Doğu Türkistan’a davet ediliyor. 

Geçtiğimiz hafta da bundan sonra düzenli hale getirilmesi planlanan ‘çay sohbeti’ için bir grup gazeteci Çin büyükelçiliğine davet edildiği öğrenildi.
Gazetecilere Uygurların kimlik kartlarını, Çin parası üzerindeki etnik grupların dillerine ait yazıları, ünlü Uygur aktör, aktivstleri ve futbolcuları gösterdiği, Uygurca ve Çince şarkıların söylenebildiğini ifade ederek büyükelçilikte yüksek sesli Rap müzik kılıbı izleterek gösterdiği bildirildi. 

Geçtiğimiz günlerde Çin devlet başkanı Şi ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayıp Erdoğan gerekirse inceleme için bir heyetin Doğu Türkistan’a gidebileceğini açıklamıştı.

Büyükelçilik yetkilileri Cumhurbaşkanının bahsettiği gözlemci heyetin kimlerden oluşacağı sorulduğunda ise görüşmelerin sürdüğünü, büyük ihtimalle devlet yetkilileri, gazeteciler, düşünce kuruluşlarından temsilciler olabileceğini söylüyor. 

“Tamamen açığız, ama tek bir şartımız var” diyen Büyükelçilik Maslahatgüzar Weihua “Çin’e karşı bölücülük faaliyetlerine destek vermemiş kişileri davet edeceğiz. Çünkü Bazı siyasilerin yaptığı açıklamalar çok sorumsuzca. Bize göre ‘Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan’ ifadesi sorunlu” cevabını veriyor.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1148 kişi okudu!
19/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.