ÇİN TÜRKİYE'Yİ MISIR ZANETTİ
SON DAKİKA

ÇİN TÜRKİYE'Yİ MISIR ZANETTİ

5-6 Mayıs Tarihleri Arasında 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması ve Tanıtım Günleri etkinliği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde de Gerçekleştirildi.

Udef Tarafindan Düzenlenen Tanıtım Günleri etkinliğine Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliğinden Satuk Buğrahan Vakfı Mensupları OMÜ’de eğitim görmekte olan Uygur Öğrencilerimizde katıldı. Üniversite tarafından tesis edilen Doğu Türkistan Kültür Ve Medeniyet Tanıtm Çadırını Doğu Türkistan Bayraklarıyla, Yöresel El Sanatlarıyla, Kültür Sanat Fotoğraflarıyla, Hat, vede  milli giyim Kıyafetleriyle süsleyerek Farklı Bölgelerden Gelen Üniversiteli Öğrencilerin büyük İlgisini çekti.

Ancak aynı alanda Çinli öğrencilerinde çadırı bulunuyordu ve etkinlik alanındaki görevlilere Doğu Türkistan adında bir ülke yok. Olmayan bir ülkenin bayrağını neden sergilemesine izin veriyorsunuz diye şikayetlerde bulunuyor.

Olaya tanık olanların muhabirimize verdiği bilgilere göre Çinli öğrenciler, bu işi büyütmeye çalışırcasına Çin Konsolosluğundan Yetkilileri bilgilendireceğini ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Eğitim Almakta olan Uygur Öğrencilerle ilgili Üniversite yönetimiylede görüşeceğı hatta Pasaportlarının iptal edileceği Hususunda da Öğrencilere şantaj yaptığı öğrenildi.

Üniversite Yetkilileriyse Olayın iki devlet ilişkilerini zedeleyecek kadar büyümesinden duyduğu endişeyle Uygur Öğrencilerin Çadırlarını Kapatmasını Teklif etmesi üzerine Uygur Öğrencilerin Çinden korktuğu için değil Belkide Türkiyenin zararına bir eylemde bulunmamak adına Haklarından Vazgeçtiğini dile getiriyor.

5 Mayıs Akşamı Program Kapanıncaysa katılımcı ülkelerden bağzı Öğrencilerin Çinlileri istemiyoruz diyerek Çin sıtandını  boşaltıp yerine Doğu Türkistanlı öğrencilerin gelmesini okul yetkililerinden istemesi sonucu Doğu Türkistan sıtandının Çin sıtandı yerine tekrar açıldığı, Uygur öğrencilerinse tekrar davet edildiği bildirildi.

Gözlemciler, Çin yönetimi, Türkiye’yi Mısır gibi zan ederek Uygurları istediği gibi bir yere toplayıp veya her hangibir  maddi zarar verebileceklerini mi düşünüyor. Unutmasınlarki burası Türkiye, bizde en az bu toprakların insanlarıyız aynı kanı taşıyoruz ve aynı milletiz. Zira öğrencilerimizin Türkiyeyi zor duruma düşürmemek için davasını gizlemelerinden doğal ne olabilir. 

Bu Haberi 3782 kişi okudu!
12/05/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.