Çin Tehdidine Karşı Tedbir Almaya Başladılar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarım Bakanlığı'na göre, yakın zamanda ABD Meclis Ödenekleri Komitesi, tarıma ve diğer ilgili kuruluşlara para tahsis etmek için bir yasa tasarısını değerlendirmesinde, ABD’de tarım arazilerini kısmen satın alan veya tamamen kontrol eden şirketlerin çoğunluk olarak Çinli veya Çin yanlısı olması ABD tarım sektöründeki varlıklarını genişletmeye çalışması nedeniyle yeni yasaklamalar içeren bir yasa tasarısı çıkarmayı planladığı, Fakat şuanda tasarının daha Senato tarafından ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının beklendiği belirtildi.

ABD Tarım Bakanlığı’nın yabancı topraklarla ilgili son istatistiklerine göre ülke sınırları içerisinde yaklaşık 81.000 hektarlık tarım arazisinin Çinli yatırımcılara ait olduğunu gösteriyor.

İNGİLTERE, ÇİNLİ ŞİRKETLERLE İŞ BİRLİĞİNİ SONLANDIRACAK

Öte yandan Birleşik Krallığın, Çinli nükleer enerji şirketlerini gelecekteki işbirliği Projesinden çıkarmayı planladığı bildirildi.

Bilgilere göre İngiliz hükümeti Çin’in devlete ait olan “Çin Genel Nükleer Enerji Grubu”nun (CGN) Gelecekteki tüm nükleer enerji projelerinden çıkarmanın yollarını araştırmaya başladı.
Birleşik Krallık hükümetinin Çin hakkındaki kararı, Birleşik Krallık'ın doğusunda yer alan Suffolk'taki Nükleer Enerji santralini etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca Çin’in plandan çıkarılması, CGN'nin desteğiyle “Fransız Elektrik Enerji Şirketi” EDF tarafından inşa edilmekte olan projelere büyük etki göstereceği tahmin ediliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bu hakta Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kendilerini savunarak "İngiltere tarafı Çinli şirketlere adil davranmalı ve Çifte standart uygulamayı bırakmalı, Çin ve Birleşik Krallık, karşılıklı çıkar temelinde birlikte çalışmalı" ifadesini kullandı.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Bu Haberi 202 kişi okudu!
28/07/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.