ÇİN SINIR NOKTASINDA İKİ ABD SAVAŞ UÇAĞI DEVRİYE GEZDİ

ÇİN SINIR NOKTASINDA İKİ ABD SAVAŞ UÇAĞI DEVRİYE GEZDİ

Amerikan sesi haber ajansının 2 Mayıs verdiği haberine göre Amerikan Hava Kuvvetlerine ait (B-1B) Lancerin uçaklarının Vietnam ve Çin sınır noktaları üzerinden uçtuğu öğrenildi.

Cuma günü öğleden sonra boya hava üssünden havalanan iki ABD savaş uçaklarının Doğu Çin Denizi ve Japonya Okinawa üzerinden uzun bir uçuştan sonra ABD'deki Anderson Hava Kuvvetleri Üssü'ne indiği bildirildi.

ABD merkezli Hawaii Pearl Harbor'daki Hikam Koalisyon Üssü tarafından yayınlanan bildiriye göre İki gün önce ABD’ye ait askeri bombardıman uçaklarının Güney Çin Denizi üzerinde uçtuğu ve bu hareketin amacı müttefiklerine güven vermek olduğunu, her ne kadar Çin komünist yönetiminin Güney Çin Denizi üzerindeki tartışmalı adalarda egemenlik iddiasında bulunduysa da, ABD’in Güney Çin Denizi'ni uluslararası hava sahası olarak gördüğünü açıkladı.

Tayvan Savunma ve Araştırma Enstitüsü müdürü Su Zion tarafından ABD ordusunun Güney Çin Denizi üzerindeki operasyonu ABD ordusunun Tayvan'ı koruma taahhüdü çerçevesinde bölgesel güvenlik ve istikrarı destekleme stratejisi olarak yorumlandı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 302 kişi okudu!
05/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.