ÇİN, ŞEHİRLERDEKİ UYGUR MEZARLIĞI BAŞKA YERLERE TAŞIMAYA BAŞLADI
SON DAKİKA

ÇİN, ŞEHİRLERDEKİ UYGUR MEZARLIĞI BAŞKA YERLERE TAŞIMAYA BAŞLADI

Çin rejimi 3 yıl önce Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin defin işlemlerinde bazı değişiklikler ve kısıtlamalar getirerek Uygur Türk İslam Medeniyetini yansıtan mezarların üzerindeki hilal ve yıldız simgesinin bulunmasını yasaklamıştı. Bununlada yetinmeyip şehir içinde bulunan bir kısım mezarlıkları parka dönüştürerek cesetleri başka bölgede inşaa edilen 4 katlı mezarlıklara taşımıştı.

22 Mayıs’ta Merkeze bağlı Urumçi’deki Spring Valley halk işeri dairesi, Konut İnşaat Bürosu ve Arazi Yönetim Ofisininde dahil olduğu üç kurumun imzasıyla Urumçi Bahar Vadisi'ndeki (Shimigo) Mezarlıkların taşınmasına ilişkin acil durum bildirisi yayımlandığı ortaya çıktı.

Bildiride Urumçi Şehir Bulakdağ reyunu 7. Sanai Bölgesi'ndeki Uygur mezarlığın taşınması nedeniyle mezarlık sahiplerinin bugünden itibaren 10 Haziran'a kadar kayıt yaptırmalarının talep edildiği duyuruluyor.

Ayrıca kayıt dışı mezarların öngörülen zaman dilimi geldiğinde boş mezar olarak kabul edileceği belirtiliyor.

Konu üzerinde Özgür Asya Radyosunun bölgede yürüttüğü araştırmaları sonucu Mezarlığın Bulaqtag'daki bir Uygur mezarlığı olduğu, bildiriden sonra mezar sahiplerinin gömülü olan yakınlarını sisteme kaydettirmeye başladığı, taşıma işlemlerinin 10 haziranda başlayacağı öne sürülüyor.

Mezarlığın Urumçi şehri Ay Otkel'deki (Badawan) Müslüman Mezarlığına taşınacağı aktarılırken eski mezarlık alanına ne yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgilerin alınamadığı bildirildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 176 kişi okudu!
02/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.