ÇİN, SANJİ’DAKİ 6 BİN HANEYİ GÖZETLEMEK İÇİN TOPLU KONUTA TAŞIDI

ÇİN, SANJİ’DAKİ 6 BİN HANEYİ GÖZETLEMEK İÇİN TOPLU KONUTA TAŞIDI

Çin’in yayın organı Xinhua Haber Ajansına göre 18 Kasım'da Çinli yetkililer, Sanji bölgesi'ndeki 6.517 aile için sözde "güvenli konut" projesi adı altında yerel halkı, özellikle de köklü bir geçmişe ve güçlü geleneksel kültüre sahip eski yerleşim bölgelerinde yaşayanları başka bölgelere kurulan toplu konutlara yerleştirme hizmetini tamamladığı bildirildi.

Bilgilere göre, Sanji’daki Çinli makamlar, önümüzdeki yıldan itibaren "güzel Köy” adı verilen üç yıllık plan çerçevesinde bölgedeki kırsal kesimi sözde "güvenli evlere" yerleştirmeyi ve yeni topluluklar inşa etmeyi planladığı ileri sürülüyor.

Çin basınında çıkan haberlere göre, Çin hükümeti farklı bölgelerdeki ahaliyi Korla ve Aksu’ya inşa edilen toplu konutlara yerleştiriyor ve onları yeni sözde “güvenli evlere” yerleştirdiğini iddia ediyor.

24 Ekim'de Kaşgar'ın Kunaşehr (Eskişehir) bölgesinde baş gösteren Çin virüs salgını nedeniyle bölgesel olarak tecrit edilmesine rağmen bahsı geçen toplu konut ve yatılı anaokullar dahil 832 projenin tamamlandığı öğrenildi.

Doğu Türkistan’daki "eski evlerin yıkılması" yabancı araştırmacılarında dikkatini çektiği ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Brain Mawrer Üniversitesi'nde profesör olan bayan Lauren Hansen, araştırmasında Çin hükümetinin "eski evleri yenilemek" adına Uygur nüfusun çoğunluk olarak yaşadığı yerleşim bölgelerini yıkmaya çalışması, Zemin ile kimlik münasebetini birbirinden kopararak mutlak gözetim mekanizmasını kurmak maksadıyla oluşturulan bir proje olduğunu ileri sürüyor.

2017'den beri Çin hükümeti, milyonlarca Uygur'un kamplarda hapsedilmesi ve gençlerin Çin vilayetlerine topluca sürgün edilmesi ve yerine Çinli yerleşimcileri getirmek için Doğu Türkistan’daki çeşitli şehirlerde altyapı çalışmalarına büyük yatırımlar yaptığı biliniyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Bu Haberi 105 kişi okudu!
20/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.