ÇİN, RAMAZAN ORUCU TUTANLARI İFŞA EDENE ÖDÜL VERECEĞİNİ DUYURDU

ÇİN, RAMAZAN ORUCU TUTANLARI İFŞA EDENE ÖDÜL VERECEĞİNİ DUYURDU

İslam dinine ait her şeyin yasak olduğu Doğu Türkistan’da son 3 yıldır sıkı uygulanan dini yasaklamalar yüzünden kutsal Ramazan ayının gereğini yerine getiremeyen Uygur Türkü müslümanlar buyıl yine Ramazan orucunu tutamadı.

Namaz ve haç ibadetlerinin yasaklanmasıyla birlikte Ramazan orucunuda engelleyen Çin komünist partisi her yıl okul ve iş yerlerinde İnsanlara yemek yedirerek tek tek kontrol ediyor.

Özgür asya radyosunun bölgede yaptığı araştırmalarına göre Çinli yetkililer tarafından bu yıl oruç tutmanın ağır ceza ile sonuçlanacağı doğrultusunda halkın açıkça uyarıldığı ve buna özel geliştirdikleri sistemlerin medyadan gizli tutulduğu ortaya çıktı.

Özgür asyaya muhabirlerinin Kaşgar’ın Merkit nahiyesinde görevli bir kadın muhtarla yaptığı telefon görüşmeleri sırasında Merkit’e bağlı malum köyde oruç tutulmaması için toplantıların açıldığı, toplantıda ahaliye Oruç tutulmamasıyla ilgili bildiriler ve bir takım uyarıların yapıldığı öğrenildi.

Muhtara göre geçen yıllarda merkezi hükümetin böyle bir uygulamasının olduğunu fakat halka ikna yoluyla yaklaşıldığını bu yıl tamamen katı üslupla kesinlikle oruç tutulmayacağı ve herkesin parti hükümeti ne diyorsa uymak zorunda olduğu öne sürülüyor.

Durumun bölge genelinde aynı katılıkla devam ettiği gözlemlenen görüşmelerde köylerde açılan toplantılarda Orucun“dini aşırıcılığın bir işareti” olarak görüldüğü, oruç tutmanın üretime ve insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığına zarar verdiği için ulusal güvenliğin tehlikeye gireceği anlatılmasının yanı sıra yakın çevresindekilerin oruç tuttuğuna şahit olanların yetkililere bildirmesinin kamu düzenine hizmet ile ödüllendirileceğinin duyurulduğu kaydedildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 1139 kişi okudu!
16/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.