ÇİN PARÇALANIRSA DOĞU TÜRKİSTAN NE OLACAK?

ÇİN PARÇALANIRSA DOĞU TÜRKİSTAN NE OLACAK?

Tayvan uluslararası diplomasiye hareketini güçlendiriyor.

Tayvan Cumhurbaşkanı Sai Ying Jeou 2 gün önce yaptığı açıklamada ciddi virüsten etkilenen şuan ki durumu ağır olan devletlere on milyon tane maske bağışlayacağını duyurdu.

Tayvan Dış işlerinden yapılan açıklamaya göre ABD'ye iki milyon, Avrupa'ya yedi milyon ve diğer müttefiklere bir milyon maske verileceğini açıkladı.

Bundan rahatsız olan Çinli yetkililerinden aynı gün yapılan açıklamada Tayvan'ın siyasi bir rol oynamak için salgından yararlandığını söyledi.

Tayvanın yaptığı bu girişime Avrupa ülkelerinden ardı arkası kesilmeyen teşekkür mesajları geliyor.

Şimdi bir düşünelim Çin hükumetinin son zamanlarda yüksek muhtemelli parçalanma riskine karşı başa çıkmak için çeşitli planlar yaptığını biliyoruz.

Doğu Türkistan'daki bağımsızlık hareketini önlemek ve ezeli Türk yurduna yerleştirilmiş olan istilacı Çinlilerin siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal güvenliğini sonsuza dek sağlamak için Uygur Türklü gençleri Çalışma bahanesiyle Çin eyaletlerine gönderdiğinde biliyoruz.

Çinlilerin Doğu Türkistan'a büyük ölçekli sistematik olarak yerleştirilmesine ek olarak onları geri dönülmez hale getirmek için bedava ev, arazi ve iş imkanı gibi çeşitli yollarla ilgisini çekmeye çalıştığında biliyoruz.

Şu anda Doğu Türkistan'daki tarım arazileri, konut ve mağazalar, istihdamın büyük ölçüde Çinli işgalcilerin kontrolüne verildiği haberleri geliyor.

Bilmediğimiz şey ise bizim hakkımızda başka ne tür komplolar ve tehlikelerin olduğu.

Peki Tayvan her ne kadar Çin’e bağlı olsada kendi Hükumeti ve bir Başkanı var. ki zannediyorum Çin’in er yada geç parçalanacağını bildiği için ona göre müttefik topluyor.

Soru şu Çin parçalansa Doğu Türkistan ne olacak?

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 201 kişi okudu!
03/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.