ÇİN, PAKİSTAN'DAKİ “AÇ KALAN” UYGURLARA YARDIM ETTİ

ÇİN, PAKİSTAN'DAKİ “AÇ KALAN” UYGURLARA YARDIM ETTİ

1 Mayıs Pakistan'daki Çin büyük elçiliği tarafından “Uygurlara yardım” etiketiyle bir haber paylaşıldı.

Haberde 1 Mayıs'ta Pakistan'da aç kalan 300'den fazla Uygur Türkü ailesi için beş aylık gıda yardımı yapıldığı ileri sürülüyor.

Pakistan ve Çin bayrağı yapıştırılmış yardım kolilerinde sadece iki kilogram un, yarım kilo şeker, bir kilo pirinç ve yarım kilo yağ olduğu ortaya çıktı.

Pakistan'daki Omar Uygur Vakfı'nın başkanı Omar Khan‘dan aldığımız bilgilere göre Çin büyük elçiliği için çalışan Çin işbirlikçilerinden Paşhan, Abdurehim, Azimjan, Nasir Khan, Abdul Qayyum Mijid isimli Uygurların on gün önce Pakistan'daki Uygurları bir araya getirip toplantı açtığı ve toplantıda Çin büyük elçiliğinin Pakistan'daki Uygurlara 5 aylık yardım dağıtacağını bu nedenle Uygur ailelerindeki can sayısının alınması gerektiğini söyleyerek 400 ailenin kaydığını aldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Omar Khan, Çin işbirlikçilerinin dağıttığı yardımın tüm Uygur ailelerine ulaştırıldığını ancak Uygurların Çin'den yardım almayı reddettiğini belirterek Çinlilerin imaj düzeltme propagandasına alet olmayacaklarını ifade etti.

Ayrıca sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Çinlilerin Gilgit ve Rawalpindi bölgesinde sözde yardım adı altında halka bir avuç pirinç ve bir adet maske dağıttığı görüntüleniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 289 kişi okudu!
04/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.