ÇİN, NEDEN Lİ WENLİANG’I HALK KAHRAMANI İLAN ETTİ?

ÇİN, NEDEN Lİ WENLİANG’I HALK KAHRAMANI İLAN ETTİ?

Amerikan sesi (VOA) haberine göre Çinli yetkililer, üç aylık salgından ölenleri anmak için 4 Nisan günü Çin genelinde genel yas ilan etti.

Bayrağını yarıya indiren Çinliler tüm kamusal alanları kapattı, eğlence faaliyetlerini durdurdu.

Pekin başta olmak üzere tüm Çin’de eş zamanlı üç dakika sessiz kalarak yas duruşunda bulundu.

Dikkatimi çeken ise Çinli yetkililer Çin'de ilk vakayı tespit eden Wuhanli göz hastalıkları doktoru Li Wenliang’ı halk kahramanı ilan etti.

Peki kim bu doktor ne yaptıda kahraman oldu?

Anlatayım Çin virüsü 2019’un ekim ayı sonlarına doğru baş gösterdiği iddiaları var. Doğru veya yanlış konumuz bu değil.

Wuhan’da ilk vakanın görülmesi üzerine sosyal medya hesaplarından yeni bir virüs tespit ettiklerini ve evvelki SARS ve diğer virüslerden daha tehlikeli olabileceğini, önlem alınmaz ise insanlara çok büyük zarar verebileceğine dair 7 meslekdaşıyla beraber sosyal medya hesaplarından söylentiler yayması üzerine gözaltına alınarak cezalandırılıyor.

Virüs yavaş yavaş çoğalmaya başlayınca ise hemen serbest bırakılıyor, fakat Li Wenliang Çin virüsü ile enfekte olup geçtiğimiz günlerde ölüyor. Sonra virüs tüm dünyaya yayıldı.

Peki madem kahramandılar neden tutuklandı?
Cevap: virüs daha tüm dünyaya yayılmamıştı.

Son zamanlarda Uluslararası toplum ve kendi içinden Çin’in virüse karşı önlem konusunda ilk baştan beri bilgileri gizledikleri ve yalan söyledikleri yönünde eleştiriler alıyor. Çinli yetkililer ise tüm iddiaları reddedip işin içinden sıyrılma peşinde. Örneğin Kahraman ilan edilen Doktorun tutuklanması ile ilişkili de Çinli yetkilileri bir birini suçladı.

Doğru olan ne biliyor musunuz? Çin komünist hükümeti dünyanın başına sardığı Çin virüsü yüzünden hayatını kaybedenlere ve zarar gören herkese karşı 3 dakika değil ömür boyu başı eğik vaziyette yaşamaya mahkumdur bayrağını yarıya indirmek değil tamamen çıkarıp atmaları lazım.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 275 kişi okudu!
06/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.