ÇİN MALLARINI BOYKOT KAMPANYASI 2. KEZ BAŞLAYACAK

ÇİN MALLARINI BOYKOT KAMPANYASI 2. KEZ BAŞLAYACAK

31 Aralık 2019 tarihinde Çin komünist partisinin DoğuTürkistan'da yaşayan Uygur Türklerine uyguladığı soykırımı protesto etmek amacıyla Denizli’deki Denkrom Makine firma sahibi Kadir Akıncı öncülüğünde başlatılan “Sende Bırak, Sende Dur De” ekonomik ambargo kampanyasına Türkiye'nin çeşitli illerinden 52 firmanın katılımıyla aylık bazda 2.321.000 $ tutarında Çin malı ürünün ithalatı ve kullanımı tamamen bırakılmıştı.

Konuyla ilgili sosyal medyada açıklama yapan Akıncı, 31 Aralık 2019 tarihinde başlatılan ambargo kampanyasının ilk aşaması 1 Temmuz 2020 tarihinde son bulduğu, ekonomik ambargo kampanyasının 2. aşaması olan Yurtdışında yer alan firmalarin Çin malı ürünlerin kullanımını terk etmesi hedeflenen yeni bir sürecin 31.12.2020 tarihinde başlayacaklarını dile getirdi.

Bilgilere göre İspanya, İrlanda, Makedonya, Litvanya, Amerika, Cezayir, Sudan, Guney Afrika Cumhuriyeti ve Uganda gibi ülkelerle doğrudan veya vastalı bağlantısı bulunan Firmalara kampanyanın ön bilgilendirmesi yapılmış ve firmaların yetkilileri ile alternatif ürünlerin tespit edilmesi ve tedarik edilemesi ile alakalı altyapı çalışmalarının başladığı bildirildi.

Bahsi geçen ülkelerde yer alan katılımcı firmaların alternatif ürün tedariği sağlandığında resmi imza ile katılımları alınacağı aktarıldı.

Bu Haberi 183 kişi okudu!
21/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.