ÇİN KOMÜNİST PARTİSİNİ YIKMAYA ÇALIŞAN ÇİNLİLER MAHKEMEYE ÇIKARILDI

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİNİ YIKMAYA ÇALIŞAN ÇİNLİLER MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Tanrıdağ haberine göre Çin Ulusal Güvenlik Enformasyon Dairesi, "Beşinci Ulusal Güvenlik Günü" münasebetiyle birçok büyük ölçekli davayı kamuoyuna açıkladı.

Haberde Çin’in Yunnan doğumlu Su isimli emekli Komünist parti kadrosundan bir Çinlinin, Çin Komünist hükumetine darbe girişimi planladığı ve yurt dışındaki Çin karşıtı güçlerle bağlantı kurduğu gerekçesiyle Ulusal güvenlik dairesi tarafından tutuklanarak etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Bilgilere göre Yunnan’daki bir okulda eğitmen olarak uzun yıllar görev yapan ve Komünist partı karşıtı makaleleriyle tanınan Su hakkındaki başlıca suçlamalar arasında 2016 yılında yurt dışından Chengdu'ya gelen Komünist parti karşıtı organize suç örgütü ile bir araya gelerek plan kurduğu, bu kapsamda önce Sınır dışından silah tedarik ederek daha sonra Çin'deki fedaileri teşkil edip 2017'deki Bahar Festivali sırasında Kunming eyaletine bağlı Yunnan karakoluna saldırarak orduya ait cephaneliği ele geçirip operasyonlarını genişletmekle birlikte Çin komünist iktidarını ele geçirmek istediği belirtildi.

Nisan 2019'da, Sichuan Eyaleti Chengdu Belediye Orta Halk Mahkemesi tarafınca "devleti yıkmaya teşebbüs” cinayeti ile yargılandığı aktarıldı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 262 kişi okudu!
21/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.