ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIKLARINI GÜÇLENDİRİYOR

ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ NÜKLEER SAVAŞ BAŞLIKLARINI GÜÇLENDİRİYOR

Çin'in en önemli medya kuruluşlarından Global Times'ın genel yayın yönetmeni Hu Shijin hafta başı Blog Sina Networkunda Çin'in nükleer cephaneliğini genişletmesi gerektiğini savunan bir makale yayınladı.

Makalenin kısa süre içinde çok sayıda Çinli vatandaşın desteğine eriştiğini Twitter hesabında paylaşan Hu Shijin, Makalesinde Çin'in daha önce nükleer silah kullanmayacağına dair söz verdiğini ancak Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'e olan stratejik "kötü niyetine" karşı koymak için Çin'in en az 100 adet Doğu Rüzgarı-41 adındaki füzesi de dahil olmak üzere kısa sürede 1000 adet nükleer savaş başlığına ulaşması gerektiğini ifade ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying hafta başı Pekinde düzenlenen basın toplantısında bu hakta sorulan sorulardan kaçarak Çin Komünist partisinin sözde “ifade özgürlüğüne” saygı duyan bir yönetim olduğunu ve Konuyla ilişkin soruların muhatabı Hu Shijin olduğunu ve ona sorulmasının doğru olduğunu savundu.

Geçen yıl Haziran ayında yayınlanan ilgili bir rapora göre Çin’in elinde hazırda 290 adet nükleer savaş başlığı mevcut ve Çin Dünya çapında en çok nükleer başlığa sahip 4. Ülke konumunda.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 400 kişi okudu!
14/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.