ÇİN, KÖLELİK SİSTEMİNİN ADINI KOYDU “İŞÇİ EĞİTİMİ”

ÇİN, KÖLELİK SİSTEMİNİN ADINI KOYDU “İŞÇİ EĞİTİMİ”

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer önümüzdeki üç yıl boyunca bölgedeki inşaat sektöründe çalıştırılacak 200.000 yeni işçi eğiteceğini açıkladı.

Çin’in Organ yayını Xinjiang Gazetesinde çıkan habere göre 8 Haziran video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıda Komünist Parti üyesi kukla yöneticilerden Şöhret Zakir’in açıklamalarına göre İşçilerin göreve başlamadan önce belli bir süre mesleki becerilerle donatılması için ‘’Eğitim merkezlerinde’’ eğitileceğini belirtti.

Bilgilere göre 2022 yılına kadar "Yerel İş Gücünün Genişletilmesi Ve Modern İnşaat Ekibinin Geliştirilmesi " başlıklı plan kapsamında 200.000 kişilik iş gücü oluşturulması ve Kaşgar, Hotan, Aksu ve Kızılsu bölgeleri başta olmak üzere sözde Okul, Eğitim ve İstihdamı odak noktası yapan sistemle daha geniş çaplı iş gücü yaratılacağı vurgulanıyor.

Çin virüsünden sonra kardan zarar eden Pekin hükümeti Doğu Türkistanlı kamp esirlerini ‘’yoksullukla mücadele’’ adı altında Çin illerindeki fabrikalara ucuz işgücü olarak satmaya başlamıştı. Kamplardaki insanları hem siyasi hem de ihtiyacı olan alanda terbiye ederek köle olarak kullanıyor.

Çinli yetkililerin “İşçi Eğitimi” olarak adlandırdığı projenin ilerleyen dönemlerde her sektör için ciddi artışla Uygur Türklerinin köle yerinde çalıştırılmasından endişe ediliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 421 kişi okudu!
11/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.