ÇİN KARŞITI EYLEM YAPAN KAZAK AKTİVİST, İŞKENCE İLE ŞEHİD EDİLDİ
SON DAKİKA

ÇİN KARŞITI EYLEM YAPAN KAZAK AKTİVİST, İŞKENCE İLE ŞEHİD EDİLDİ

Kazakistan’da Çin karşıtı eylemleri ile bilinen ve Doğu Türkistan’da zulüm gören Kazak Türklerinin sorunları ile ilgilenen aktivist Dulat Agadil’in gözaltına alındığı polis merkezinde işkence ile şehid edildiği öğrenildi.

24 Şubat gece yarısı Kazakistan Ulusal güvenlikten gelen 4 kişi tarafından Dulat Agadil’in Çin karşıtı eylemlere katıldığı gerekçesiyle kaldığı evden darp edilip götürülmesiyle başlayan olayla ilgili 25 Şubat’ta Kazakistan İçişleri Bakanlığıca Dulat Aagadil’in kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiği açıklandı.

Ancak gerçekler 26 Şubat merhumun cesedi akrabalarına teslim edildiğinde ortaya çıktı.27 Şubat Agadil’in ailesi vücut muayenesinin fotoğraflarını sosyal medya’da paylaştı ve Şehid’in ölümünden kısa bir süre önce maruz kaldığı darp belirtileri türğler ürpertiyor.

Merhumun cenazesi Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan’ın Talapker köyünde yüzlerce kişi tarafından toprağa verildi. Cenaze merasimi sırasında “Özgürlük“ ‘’Uyan Kazak” şeklinde sloganlar atılırken Defin töreni sonrasında Astana Konser Salonu binası önünde toplanan halk, bağımsız bir komisyonun Ağadil’in ölümünü incelemesi talebinde bulundu.Göstericilere kazak polislerince sert müdahalede bulunuldu ve 20 kişi gözaltına alınarak halk dağıtıldı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 158 kişi okudu!
02/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.