ÇİN İSTİHBARATI, SINIR DIŞI OPERASYONLAR YÜRÜTÜYOR
SON DAKİKA

ÇİN İSTİHBARATI, SINIR DIŞI OPERASYONLAR YÜRÜTÜYOR

Çin’in, Doğu Türkistan’daki İnsanlık dışı toplama kamplarında görev yapan ve o kampın canlı şahidi olan Sayragül Savatbay hanıma Çin tarafından tehditler geldiği biliniyordu.Son olarak Sayragul hanımın Kazakistan'daki vatandaşlık işlemlerinin aksatıldığı ve başvurusunun usulüne göre takip edilmediği, bu yüzden göç ofisini kazak adaletine dava ettiği bildirildi.

KAZAK YETKİLİLERİ KAZAK ADALETİNE ŞİKAYET ETTİ.

Dün Kazakistan’ın Taldıkorgan şehir mahkemesinde görülen duruşma sonrası açıklama yapan sayragul'un avukatı Ayman Omarova, Çin ile Kazak dostluğu bozulmasın diye katliama sessiz kalamayız ve hiçbir kazak evladını bu ilişki bozulmasın diye feda edemeyiz açıklamasında bulundu.

TANIKLAR VE MAZLUMLARIN HAKKINI SAVUNAN AKTİVİSTLER SUSTURULMAK İSTENDİ

Çin istihbaratının Sayragul Savatbay gibi nice şahidin bildiklerini anlatmaması için yurt dışında operasyon yürüttüğü herkesçe biliniyor. Ve  Kazakistan’da kazakların hukukunu savunan Atajurt derneği başkanı Serikcan Bılaşoğluna da zaman zaman tehditler geldiği ve hatta Atajurt derneğinin kapatılması için kazak hükumetine dava açıldığı da aktarıldı.Ayrıca 15 Yıldır Türkiye’de Yaşamakta olan Uygur Türklerinin Aksakalı ve lideri olarak bilinen Abdulkadir Yapçan da Çin’in açtığı dava nedeni ile 2 yıldır ev hapsinde tutuluyor.

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 980 kişi okudu!
16/02/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.