ÇİN, İSTİHBARAT YASASI ULUSLARARASI TOPLUMU HUZURSUZ EDİYOR
SON DAKİKA

ÇİN, İSTİHBARAT YASASI ULUSLARARASI TOPLUMU HUZURSUZ EDİYOR

Çin’in 19. Kurultayında istihbarat kanunu 23. Maddesine ‘’Çin istihbarat teşkilatı yurt dışındaki Çin vatandaşları ile ortak çalışmalarda bulunabilir. ve bu çalışmalar kapsamında  personellerin akrabaları veya kişisel güvenliğini korumak veya kurtarmak için gerekli önlemler alacak’’ şeklindeki değişikliğin ardından kısa bir süre önce kanadada tutuklanan HUAWEİ şirketinin ciosu Meng wen zhou'nun Çin Dışişleri Bakanlığı ve ilgili yetkililerin, kanada hukümetinden serbest bırakılması talep edilmişti. Aslında bu talebin istihbarat kanunu 23. Maddesine istinaden kurtarma operasyonunun bir parçası olduğunu ileri sürülüyor.

UYGURLARI CASUS OLMAYA ZORLUYOR.

Gözlemciler Çin istihbarat personellerinin son dönemlerde Türkiye Ve başka ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlılar ile irtibat kurarak istihbarat toplamaya yönelik tekliflerde bulunduğu, red edenlere ise anne babaları ile tehdit ve jantaj yaptığı biliniyor diye kaydetti.  

Kaynak: https://www.rfa.org/mandarin/yataibaodao/zhengzhi/ql1-12072018100022.html?fbclid=IwAR3Wo33YCTQfAg99yv1DOUynNbSJz5laNaskv3kglTxtY43zul5NcAsUIbQ

MUHAMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 858 kişi okudu!
10/12/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.