ÇİN’İN UYGURLARI TUTUKLAMA YÖNTEMİ İFŞA OLDU
SON DAKİKA

ÇİN’İN UYGURLARI TUTUKLAMA YÖNTEMİ İFŞA OLDU


Doğu Türkistanın Hoten bölgesindeki 2 ve 4 numaralı ceza kamplarına kapatılan insanların listesi ve şuanki durumu ortaya çıktı.
İstiklal haberin dayandırdığı kaynağa göre 21 ocak 2019 tarihine ait olduğu iddia edilen kayıt tutanağında 4 nisan 2017 tarihinde Hoten’e bağlı karakaş ilçesindeki 4 numaralı ceza kampına kapatılan Abdulaziz Obul’un evrakları ve ailesiyle ilgili tüm bilgilerin bulunduğu ifade ediliyor.
Suçlama gerekçesinin Yurt dışı bağlantısı bulunan olduğu kaydedilen Abdulaziz Obul’un geçmişti Suudi Arebistan’a akraba ziyareti gerçekleştirdiği yazılmışken ailesinin ve akrabalarının evraklarında ise ‘’aile fertlerinden birinin yurt dışına çıkması’’ olarak yazılması dikkat çekiyor.
Ayrıca Dini seviyesinin zayıf ve sadece günde bi kere Namaz kılıcağı, Cüme namazları ve Bayram namazlarını kaçırmayanlardan olduğu belirtilen Obulun Ablası Göher Nisa Obul iki çocuk, ve tanışlarından olan Abduhalil abdullah’ın da iki çocuğu olmak üzere Çinin Uygurlara belirlediği doğum sınırını ihlal ettiği nedeniyle onlarında Ceza kampına alındığı ileri sürülüyor.
Kaynak: istiqlalhaber

FATMA HASAN
Bu Haberi 610 kişi okudu!
25/06/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.