ÇİN’İN UYGUR TUTSAKLARI SÜRGÜN POLİTİKASI DEVAM EDİYOR

ÇİN’İN UYGUR TUTSAKLARI SÜRGÜN POLİTİKASI DEVAM EDİYOR

Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer geçtiğimiz hafta önümüzdeki üç yıl boyunca inşaat sektöründe çalıştırılacak yeni köle işçiler için İşçilerin göreve başlamadan önce belli bir süre mesleki becerilerle donatılması için ‘’Eğitim merkezlerinde’’ eğitileceğini açıklamıştı. Bu kapsamda tutsakların sözde mezun olmasının ardından Çin’in iç kesimlerine sürgün edilmesinin planlandığı bildirildi.

Çin’in Organ yayını Tanrıdağ Gazetesinde 12 Haziran çıkan habere göre 2022 yılına kadar "Yerel İş Gücünün Genişletilmesi adı altında ilk parti 20.000 sonraki 50.000 olmak üzere 2021 yılında ilk 70.000 ve 2022'de ise 80.000 Uygur Türkünün toplama kamplarına alınıp Sözde mesleki beceri eğitimleri verilmesinin planlandığı öğrenildi.

Bilgilere göre Planın merkezi noktalarından Kaşgar, Hotan, Aksu ve Kızılsu kırgız bölgelerinde Çinli yetkililerin “İşçi Eğitimi” olarak adlandırdığı kamp merkezlerinde mandarin Çincesi, Dinsizleşme ve Komünist partiye bağlılık eğitimlerine tabi tutuluyor.

Pekin hükümeti Doğu Türkistanlı kamp esirlerini ‘’yoksullukla mücadele’’ adı altında Çin illerindeki fabrikalara ucuz işgücü olarak satmaya başlamıştı. Kamplardaki insanları hem siyasi olarak itaat etmelerini öğretirken hem de ihtiyaç duyduğu alanlarda terbiye ederek köle olarak kullanıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 337 kişi okudu!
15/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.