ÇİN’İN TUTUKLADIĞI ESKİ ORMAN BAKANININ KIZI HEDEF ALINDI
SON DAKİKA

ÇİN’İN TUTUKLADIĞI ESKİ ORMAN BAKANININ KIZI HEDEF ALINDI

Çinli yetkililer Doğu Türkistan’daki eski Çevre ve Ormancılık Bakanı Memet Abdullah'ın "ikiyüzlülük" nedeniyle cezalandırıldığını inkar etti. Ve ABD merkezli medya kuruluşlarında çıkan konuyla ilişkili haberleri "uydurma" olarak nitelendirdi.
Doğu Türkistan’da Çevre ve Ormancılık Bakanı olarak görev yapan Uygur asıllı yöneticilerden Memet Abdullah 2017 yılında Çin komünist Partisi tarafından başlatılan büyük çaplı keyfi tutuklamalar kapsamında birçok Uygur kadrosu ile birlikte "ikiyüzlülük" yaftasıyla tutuklanmıştı. Bu süreçte 3 milyondan fazla bigünah Uygur Türkü ceza kampına kapatılıp birçoğu da hapis cezasına çarptırıldı.
Eski Bakan'ın ABD'de yaşayan kızı Subhi Memet’in geçtiğimiz haftalarda VOA’ya verdiği bilgiler Çin makamlarının Eylül 2019'da bakan Memet Abdullah’ı uyduruk suçlamalarla ömür boyu hapse mahkum ettiği ve ailesinin temyiz taleplerinin de reddedildiği yönündeydi.
Çin’in yayın organı Global Times’a göre Komünist Parti bölge hükümet sözcüsü tarafından 1 Haziran'da yapılan açıklamada eski Bakan’ın ailesini yalan söylemekle suçlarken uluslararası kamuoyunu çarpıtmak, babasını desteklemek ve Çin'in Xinjiang politikasına saldırmakla itham etti.
Çinli yetkililerin açıklamasında eski bakan ‘’Memet Abdullah, Rüşvet ve Görevini kötüye kullanmak" suçundan mahkum edildi deniliyor.
Gözlemciler 12 yıl önce emekli olduğu bilinen Eski Bakan Mehmet Abdullah’ın bütün milli kadro için Çin makamlarının kulana geldiği klişeleşmiş "ikiyüzlülük", "Rüşvet" ve "Gücün kötüye kullanılması" gibi suçlamalarla ortadan kaldırıldığını belirtiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 191 kişi okudu!
08/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.