ÇİN’İN TERTİP ETTİĞİ RAMAZAN BAYRAM ŞENLİĞİ DİKKAT ÇEKTİ

ÇİN’İN TERTİP ETTİĞİ RAMAZAN BAYRAM ŞENLİĞİ DİKKAT ÇEKTİ

Çin komünist partisi (ÇKP) Doğu Türkistan’ın bazı bölgelerinde "kontrollü Ramazan kutlamaları" düzenlediği gözlemlendi.

Ramazan ayında oruç tutmayı yasaklayan ve oruçluları ifşa edenleri ödüllendiren Çinli yetkililerin Urumçi ve Kaşgar’da öne çıkan bazı turistik mekanlara dönüştürülen Camilerde Bayram namazına izin verdiği ve Namaz sonrası Kaşgar yöresine özgü Sama gösterisi düzenlediğini öne sürülüyor.

Çin sosyal medyasında paylaşılan Ramazan bayramı kutlamaları ile ilişkin videolara göre 24 Mayıs'ta Urumçi'deki Nogai Camii'nde bayram namazı okunduğu daha sonra Sama gösterisi düzenlendiği görülüyor. Fakat Kaşgar'daki Heytgah Camii önünde Sama'yı tertip ederken Bayram namazı okunup okunmadığı belirtilmiyor.

Gözlemciler bayram namazına katılan Cemaatın sayısına kıyasla Sama oynayanların büyük ölçüde farklılık göstermesine dikkat çekerek bu yıl Bayram namazı ve şenliklerin geçtiğimiz yıllarki gibi planlanlı ve özenle organize edildiğini böylece dünya kamuoyuna Uygur Türklerinin dini özgürlük ve milli değerleri konularında hiç bir sıkıntı yaşamadığı propagandasını yaymak istediğini savundu.

ÇKP geçen yıl Ramazan Bayramı kutlamalarını Çin'in "Tangzongza Festivali" ile birlikte “Çifte bayram” adı altında kutlamaya zorladığı ve Müslümanları Çinlilerle bir sofrada Çin yemeyi yemeleri için etkinlikler düzenlediği biliniyor.

Çin devlet medyasında ise “yerel yetkililer ve her bölge Parti sekreterleri bu yıllık Ramazan bayramını kent, kasaba ve köylerde tabana inerek Pekin'de yapılan halk kongresinin ideolojisini anlatmayı kendine siyasi vazife bildi” şeklinde haberler yapılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 285 kişi okudu!
27/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.