ÇİN’İN SOYKIRIM SİYASETİ UYGUR NÜFUSUNA YANSIDI

ÇİN’İN SOYKIRIM SİYASETİ UYGUR NÜFUSUNA YANSIDI

Çin Komünist yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik hayata geçirdiği “toplama kampları”nın bölgedeki nüfusu etkilediği belgelendi.

Avustralya’da yayın yapan Mercatornet'in hazırladığı rapora göre, ülkedeki Uygur nüfusu, bu kampların kurulduğu 2017’den bu yana “önemli ölçüde” azaldığı görülüyor.

Dünyanın bölgede yaşanan demografik değişime göz yumduğu da ifade edilen Raporda, Bölge genelindeki doğum oranlarıyla ilgili Tespitlerden biri 2017’den önce Çin’deki en yüksek doğum oranı Doğu Türkistan’da kaydedilirken bu yıldan sonra Doğu Türkistan en düşük doğum oranına sahip bölge haline geldiğine vurgu yapılıyor.

Raporda, 2017 yılı içinde Doğu Türkistan’da 345 bin bebeğin doğduğu ifade edilirken, bu sayının geçtiğimiz yıl boyunca 205 bine düştüğü ve doğum oranının %15,88’den %8,4’e düştüğü tespit edildi.

Bölgedeki diğer kentlerde dahil olmak üzere özellikle Uygurların yoğun olduğu Hotan ve Kaşgar’da da Uygur nüfusunda belirgin düşüşler gözlemlendiği ve 2017’de Hotan'daki Uygur nüfusundaki artış %3,1 iken, bu oran 2018'de %0,3’e azaldığı, Kaşgar'da ise %13 olan doğum oranı 2018'de %7.94'e düştüğü sonucuna ulaşıldı.

ABD’li antropolog ve sivil toplum aktivisti Adrian Zenz bu durumun toplama kamplarından kaynaklandığını ileri sürerken Miami Üniversitesi'nden Profesör Stanley Tups, "Nüfusu 'siyasi şartlar' etkiliyor" açıklamasıyla
Uygur gençlerin zorla çalıştırılmak üzere Çin’in diğer bölgelerine gönderilmesinin gençlerin evlenme ve çocuk sahibi olma şansını azalttığını belirterek “siyasi şartların” nüfus oranına yansıdığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre söz konusu kamplarda en az 1 milyon Uygur tutuluyor. Uygurlara göre bu sayı 5 milyonun üzerinde tahmin ediliyor.

Pekin yönetimi ise bu kamplar için “Aşırıcılığı engelleme” ve “Meslek edindirme kursu” olduğunu iddia ederken diğer yandan Bölgeye özel teşviklerle Çinlileri getirmeye devam ediyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 893 kişi okudu!
16/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.