ÇİN’İN REJİM PLANI DÜNYA ÇAPINDA KARŞILIĞA UĞRADI

ÇİN’İN REJİM PLANI DÜNYA ÇAPINDA KARŞILIĞA UĞRADI

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Pekin yönetiminin hükümet karşıtı gruplarla mücadeleyi güçlendirmek için yeni güvenlik yasası çıkarma girişimine karşı protesto düzenlendi.

Şu ana kadar milyonları geçtiği söylenen Siyah kıyafetli protestocular Çin komünist partisinin yasa girişimine tepki gösterdi.

Çin yanlısı güvenlik güçleri “Hong Kong’la birlikte durun” ve “Hong Kong’u kurtarın” şeklinde hükümet karşıtı sloganlar atarak
bölgede yürümek isteyen yüzlerce kişiye göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Protestolar sırasında tanınan aktivistlerden Tam Tak-chi gözaltına alındığı belirtiliyor.

Gösteriler, Çin’in cuma günü yasa tasarısını parlamentoya sunmasının ardından sokakları doldurdu.

Hafta sonu, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 22 Mayıs’ta da ABD Dışişleri sözcüsü Morgan Ortagus ve Bakan Mike Pompeo, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yeni güvenlik yasası çıkarma girişimine sert tepki göstermişti ve ABD başkanı Trump 21 mayıs yaptığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken ilgili sorulara “yasa onaylanırsa güçlü bir şekilde cevap vereceğiz." ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne’ın 22 Mayıs’taki ortak açıklamasında, Çin’in girişiminden derin endişe duyulduğu belirtilmişti.

Dünya Uygur Kongresi 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamada ise “Hong Kong halkının hak hukuku ve özgürlüklerinin göz göre göre ihlal edildiği ve herhangi bir önlem alınmadığı takdirde Doğu Türkistan’da ve Tibet’te neler yaşanıyorsa Hong Kong’unda aynı kaderi paylaşmak zorunda kalacağına dikkat çekildi.

Çin hükümetince 2003’te Hong Kong’da çıkarılması kararlaşan yasaya karşı bölgede kitlesel protesto hareketleri düzenlenmiş, Pekin yönetimi ise geri adım atmak durumunda kalmıştı.

Söz konusu “Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası”, bölgede Pekin yönetiminin nüfuzunu pekiştirecek en önemli yasa olarak değerlendiriliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 277 kişi okudu!
25/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.