ÇİN’İN POMPEO İLE HAWAİİ GÖRÜŞMESİ NEDEN OLUMSUZ GEÇTİ
SON DAKİKA

ÇİN’İN POMPEO İLE HAWAİİ GÖRÜŞMESİ NEDEN OLUMSUZ GEÇTİ

Çin’in organ yayını Xinhua Haber Ajansı'na göre, 17 Haziran tarihinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in teklifi üzerine Tayvan, Hong Kong ve Doğu Türkistan meselesi hakkında konuşmak için Çin Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Çin Merkez Dışişleri Komitesi Ofisi direktörü Yang Jiechi ile Hawaii'de bir araya geldiği bildirildi.

Reuters‘a göre iki taraf arasındaki üst düzey görüşmelerin 17 Haziran Çarşamba günü yerel saatle 09: 00'da başlayıp 15: 50'ye kadar sürdüğü ileri sürülürken farklı kaynaklar toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Beigen'in birgün öncesinden Hawaii'ye gittiklerini aktarıyor.

Pompeo ve Beigen'in 17 Haziran'da Hikam Hava Üssünde Yang Jiechi ile bir araya geldiğini söyleyen farklı kaynaklardan alıntılar bulunan Reuters haberinde ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Pompeo'nun Hawaii'ye giderken basın mensubu almadığı ve bir basın toplantısı veya halka açık oturum gerçekleştirmediği yer alıyor.

Bilgilere göre İki taraf Çin-ABD ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulundu ve Pompeo, Amerika Birleşik Devletleri'nin önemini vurgularken iki ülkenin ticaret, güvenlik ve diplomasi konusunda karşılıklı olarak faydalı bir anlaşmaya varmaları gerektiğini" söylediği aktarılırken müzakerelerin odak noktasında Tayvan, Hong Kong ve Doğu Türkistan mesleklerinin olduğu bildirildi.

Çin tarafın beyanlarına göre Tayvan meselesinde, dünyada sadece bir Çin olduğunu ve Tayvan'ın Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı. Hong Kong konusunda Çin, ulusal güvenliği korumak için Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nin yasal sisteminin kurulması ve geliştirilmesi mekanizmaları da dahil olmak üzere bu konuda tereddüt etmeyeceğini vurguladı.

Doğu Türkistan konusunda Çinli yetkilinin, Çin'in yıllardır uluslararası alanda öne sürdüğü "Terörle Mücadele, Ayrılıkçılık" gibi sloganlarını yinelediği sırada ABD başkanı Trump’un Uygur İnsan hakları yasasını onaylayarak yasalaştırması sonucu iki taraf görüşmelerinin olumsuz gerçekleştiği bildirildi.

Analistler Çinli yetkililerin alelacele ABD yetkilileriyle görüşme talebetmesi özellikle Trump’un Uygur yasasına imza koymaması ve Tayvan, Hong Kong meselelerinde ABD’nin tavrını değiştirmesi için anlaşma yapmak olduğunu ancak Trump’un iki taraf görüşmesinden kısa süre önce Uygur yasasını imzalayarak yasalaştırması sonucu görüşmenin olumsuz sonuçlandığını kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 156 kişi okudu!
20/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.