ÇİN’İN KAZAKİSTAN’DA ETKİLİ OLAN YUMUŞAK GÜCÜ

ÇİN’İN KAZAKİSTAN’DA ETKİLİ OLAN YUMUŞAK GÜCÜ

DoğuTürkistanlı Müslüman Türklerine İnsanlık dışı toplama kamplarına doldurup çeşitli kimyasallarla ve dayanılmaz işkencelerle soykırım uygulayan Çin, Doğu Türkistan’dan Kazakhstan’a göç eden Kazaklar arasındaki, ailesi ile şantaj edilerek Çin’in yayılmacı politikasına hizmet ettirilen işbirlikçilerinin katılımıyla Çin elçiliğinde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya,Rus ve Çin soykırımlarından dünyanın çeşitli ülkelerine göç etmek zorunda kalan Kazakların hukukunu savunması amacıyla Kazak hükumetince kurulan STK’lardan Dünya Kazak Birliği (Kaumdastık) ve Vatandaş Fonunun (Otandastar) eski ve yeni yöneticileri, Çin’in ekonomik yayılmacı politikasına hizmet eden iş adamları,akademisyenler, sanatçı ve sporcular da katıldı.

Kazakistan’da Doğu Türkistan Kazakları içinden Çin aleyhine konuşması muhtemel herkes, Doğu Türkistan’da kalan aile ve akraba bireyleri üzerinden ‘’Kampa alabiliriz’’ tehdidiyle veya makam, mevki, para, şöhret teklif edilerek kontrol altında tutuyor.

Çin’in yumuşak gücünün Kazakhstan’da ne kadar etkili olduğunu ise Doğu Türkistan asıllı Ünlü Boksör Kanat İslam’ın’da toplantıya katılmasından okuna biliyor.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 410 kişi okudu!
04/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.