ÇİN’İN İSLAM KARŞITI POLİTİKASI ÇIĞRINDAN ÇIKTI
SON DAKİKA

ÇİN’İN İSLAM KARŞITI POLİTİKASI ÇIĞRINDAN ÇIKTI

Fransa merkezli Bitter Winter haberine göre Çin Komünist Partisinin (ÇKP) “İslam dininin Çinileştirilmesi” siyaseti kapsamında Doğu Türkistan'da sürdürdüğü İslam karşıtı politikalarının başarıya ulaştığı ve bir sonraki aşamada Çin’in iç bölgelerindeki müslüman varlıkları üzerinde baskıları arttırmasının hedeflendiği öne sürülüyor.

Bu çerçevede 18 mart Çin’in Henan Eyaleti Zhengzhou Ekonomik Kalkınma Bölgesi'nde Huy müslümanlarına ait Gong Mazhuang Caminin dış görünümü klasik Çin tarzı tapınak görünümüne değiştirildiği ortaya çıktı.

Bilgilere göre Çin Din İşleri İdaresi geçen yıl Haziran ayında Caminin kubbe ve hilal motiflerinin kaldırılmasını talep eden bir bildiri yayınladığı ve yerel müslümanların Çinli yetkililerden gelen emre itaat etmemesi sonucu bölge din işleri bürosu tarafından "emre itaatsizlik ve parti hükümete karşı gelmek" ile suçlandıkları ileri sürülüyor.

Bölgedeki dini zatların Bitter Winter muhabirlerine verdiği bilgiler ise Geçen yıl Kasım ayında cami üzerindeki İslami sembollerin kaldırılması için özel ekip tayin edildiği ve Caminin çatısından başlayıp kubbe yerine klasik Çin tarzı tapınak mimarisi inşaa edildiği, giriş ve duvarlardaki hilal motifli ayet ve hadis yazılarının sökülüp Komünist parti propaganda levhalarının asıldığı, Cami’ye mahsus araç üzerinde bulunan ‘Müslümanlara adanmış araç’ yazısınında kaldırılması talep edildiğini anlatırken “Tek partili bir sistemimiz var. Xi Jinping her şeyi kontrol eder. Cami’yi yıkma emri verdiler, emre itaat etmeyenleri katı bir şekilde cezalandırdılar veya kovdular. Hilal ve yıldız inancımızın sembolleriydi ve şimdi yoklar. Hepimiz günahkarız. Bunu söylemeye cesaret bile edemez haldeyiz.” İfadelerine yer verdi.

Bölgedeki diğer Müslümanlardan alınan bilgilere göre Çin'in Zhengzhou kentinde en az 50 Cami’de 2019 yılından buyana İslami motiflerin tamamen söküldüğü ve bunun için harcanan masrafları Cami bütçesinden ödemeye zorlandığı, Jinshui kasabasındaki Ne zhuang Camii'nin Çince yapılması için yaklaşık 2 milyon Yuan meblağ gittiği öğrenildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 311 kişi okudu!
29/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.